Преди няколко години учените Майкъл Браун и Константин Батигин изложиха хипотезата, че деветата планета от Слънчевата система се върти в много далечна орбита отвъд Нептун.
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили
Астрономите, които търсят деветата планета в Слънчевата система, отново са претърпели неуспех, съобщава Live Science.
Изследователите са изучили данни от телескопа Атакама (ACT) в Чили от 2013 до 2019 г., търсейки признаци на тайнствената планета. Изображенията покриват около 87% от небето, видимо от Южното полукълбо. Астрономите са идентифицирали повече от 3000 възможни източника на светлина, разположени на 400 до 800 астрономически единици от Слънцето, но нито един от тях не може да бъде от планета.
Това ли е неуловимата Планета Х?
Още: Магнитни бури за седмицата 27 януари - 2 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: SpaceX ще изстреля 23 спътника Starlink в орбита от Калифорния
„Не са открити значими находки“, пишат учените в статия, публикувана в The Astrophysical Journal. Безплодните търсения обаче не опровергават теоретичното съществуване на деветата планета. Новите данни просто стесняват радиуса на търсене, тъй като изследването обхваща от 10 до 20% от пространството в небето, където може да се намира планетата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
За първи път учените започнаха да търсят Планета Девет през 2016 г. – 10 години след като статутът на Плутон като девета планета в Слънчевата система се промени на планета джудже. Батигин и Браун забелязали, че шест скалисти обекта отвъд орбитата на Нептун са групирани по странен начин, като най-отдалечените точки в орбитите им са много по-далече от Слънцето, отколкото най-близките точки в орбитите им. Учените изчислили, че ексцентричните орбити на тези обекти може да се обяснят с гравитационното привличане на невидима планета, 5 до 10 пъти по-голяма от Земята.
Открит е нов обитател на Слънчевата система зад орбитата на Нептун
Много астрономи са опитвали, но не са успели да открият деветата планета. Най-голямото препятствие при намирането на загадъчната Планета Х е огромното разстояние. Докато Плутон се върти на разстояние от 30 до 50 астрономически единици от Слънцето, авторите на изследването от 2016 г. са изчислили, че Планета Девет може да се намира някъде между 400 и 800 астрономически единици. Толкова е далече, че слънчевата светлина може изобщо да не достига до планетата.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Макар че това изследване не е предоставило никакви убедителни доказателства за съществуването на Планета Девет, нови милиметрови телескопи като тези на обсерваторията Саймънс, която в момента се строи в пустинята Атакама в Чили, ще продължат да търсят с още по-чувствителни телескопи, което ще позволи на изследователите да стеснят допълнително търсенето.