Огнено кълбо, прелетяло в небето над Папуа Нова Гвинея през 2014 г., всъщност е било бързо движещ се обект от друга звездна система. Това се потвърждава от бележка на Космическото командване на САЩ (USSC), пише Vice.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Обектът – малък метеорит с диаметър само 0,5 метра, е навлязъл в земната атмосфера на 8 януари 2014 г. след пътешествие през Космоса с над 210 000 км/ч. Тази скорост далеч надвишава средната скорост на подобни обекти в Слънчевата система, според изследване от 2019 г., публикувано в базата данни за препринт arXiv.
В това изследване се твърди, че скоростта на малкия метеорит, както и траекторията на неговата орбита, доказват с 99 процента сигурност, че обектът произхожда далеч отвъд нашата Слънчева система.
Човечеството изпраща ново послание до извънземните
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Но въпреки тази увереност статията на изследователите никога не е била рецензирана или публикувана в научно списание, тъй като някои от данните, необходими за проверка на техните изчисления, се считали за засекретени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Сега специалистите на USSC официално потвърждават констатациите на екипа учени. В тяхната бележка се казва, че анализът на огненото кълбо от 2019 г. е „достатъчно точен, за да потвърди междузвездна траектория“.
5/ From the @AsteroidWatch tabletop exercise earlier this year, we learned that as long as the simulated asteroid was in the space domain, #USSPACECOM was the supported combatant command within the @DeptofDefense.
— U.S. Space Command (@US_SpaceCom) April 6, 2022
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Това потвърждение със задна дата прави метеорита от 2014 г. първия междузвезден обект, откриван някога в нашата Слънчева система, се казва в меморандума.
Амир Сирадж, астрофизик от Харвардския университет и водещ автор на статията от 2019 г., казва, че все още възнамерява да публикува оригиналното изследване, за да може научната общност да продължи от мястото, където той и колегите му са спрели.
Учени изследваха най-мистериозния космически обект
Ученият добавя, че след като метеоритът се е запалил над южната част на Тихия океан, е възможно фрагменти от обекта да са паднали във водата и оттогава да лежат на морското дъно.
Макар че намирането на тези фрагменти от междузвездния обект може да е почти невъзможна задача, Сирадж вече се консултира с експерти относно възможността за организиране на експедиция за издирването им.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Астрономи разгадаха мистериозен сигнал от нашата галактика