Изграденият от японски специалисти LignoSat, първият в света спътник, изработен от дърво, беше изстрелян като част от мисия на SpaceX, съобщиха различни медии. Сателитът, разработен в университета в Киото, ще бъде доставен до Международната космическа станция (МКС) и изведен в орбита на височина около 400 километра над Земята.
Още: Най-доброто, което можете да видите на небето през 2025 г.
Още: Индия изстреля в Космоса два спътника
В съобщението се подчертава, че мисията ще демонстрира „космическия потенциал“ на възобновяемите материали. „С дървото, материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим къщи и да живеем и работим в Космоса завинаги“, каза изследователят от университета в Киото и бивш астронавт Такао Дои.
Още: Тяло на служител на SpaceX изплува край плаж, използван като площадка за изстрелване
Неговият екип също планира да започне да засажда дървета и да строи дървени къщи на Луната и Марс през следващите 50 години. Професорът от университета в Киото Коджи Мурат смята, че дървото ще бъде по-издръжливо в Космоса, отколкото на Земята. Това се дължи на липсата на отрицателни ефекти на водата и кислорода.
Още: Магнитни бури за седмицата 30 декември 2024 до 5 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Ние самите сме извънземни
През май стана известно, че работата по спътника LignoSat е завършена. Устройството представлява дървено кубче с дължина на страната 10 сантиметра. Освен дърво в конструкцията са използвани алуминиеви врати, пише БГНЕС.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: На крачка от Слънцето: НАСА пренаписа историята (ВИДЕО)