Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Роскосмос похвали САЩ, справили се заедно в рискована ситуация на МКС

20 декември 2022, 15:16 часа • 9228 прочитания

Ръководителят на руската космическа агенция Роскосмос похвали сътрудничеството между Русия и САЩ на Международната космическа станция след голямото изтичане на охлаждаща течност от капсулата на "Союз". 

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

То стана в четвъртък и наложи отмяната в последния момент на рутинна космическа разходка на двамата руснаци от екипажа - Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин. Потенциално може да повлияе и на обратния полет на тримата членове на екипажа до Земята. Другият е американският астронавт Франк Рубио.

"Поздравете целия американски екип. Те се оказаха много достойни в тази ситуация и ни подадоха ръка", каза шефът на Роскосмос Юрий Борисов, бивш зам.-председател на Руската федерация. "Но се надявам, че в бъдеще ще се справим сами", добави наследникът на Дмитрий Рогозин, цитиран от AFP и БГНЕС.

"Вие дадохте пример на целия свят за това как да работим заедно в най-предизвикателната и трудна ситуация. Нека много политици се учат от вас", добави Борисов, според стенограмата, публикувана от Роскосмос.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

МКС беше изстреляна през 1998 г. в период на засилено сътрудничество между САЩ и Русия след съревнованието им в космическата надпревара по време на Студената война. Руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин, както и американският астронавт Франк Рубио, полетяха от Казахстан до МКС с ракета "Союз" на 21 септември. Планирано е тя да ги върне на Земята през март.

"Надявам се, че малкият инцидент, който имахме със системата за контрол на температурата, не е повлиял на настроението и спокойствието ви", каза Борисов. "Да се надяваме, че мисията ви ще завърши по план".

Роскосмос и американската космическа агенция НАСА заявиха, че течът от космическия кораб "Союз МС-22" не представлява опасност за намиращите се на борда на МКС. В понеделник Роскосмос заяви, че след първоначалното рязко повишаване на температурата в капсулата "Союз" тя се е "стабилизирала" до около 30 градуса по Целзий. Причината за теча се установява и специална комисия ще определи дали капсулата може да бъде използвана за връщане на астронавтите на Земята.

Борисов заяви, че ще се наложи да бъде изпратен друг кораб до МКС, ако се прецени, че "Союз МС-22" е негоден за тази мисия.

Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос

Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Астронавтите на НАСА Джош Касада и Никол Ман, японският астронавт Коичи Ваката и руският космонавт Анна Кикина бяха изпратени на МКС през октомври на борда на космически кораб на SpaceX.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес