Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Приключенията на Фила не са приключили

18 ноември 2014, 10:58 часа • 49027 прочитания

Газови струи от вътрешността на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", на която кацна роботът "Фила", могат да избутат спящия апарат от падината, в която е попаднал, и да го изкарат на слънце, съобщава Ройтерс.

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

По този начин модулът ще може отново да зареди слънчевите си батерии и приключенията му в космоса ще продължат.

Асошиейтед прес изтъква, че учените от Европейската космическа агенция /ЕКА/ са уверени, че през пролетта, когато слънчевите лъчи ще огреят по-обилно кометата "Чурюмов-Герасименко", "Фила" ще се пробуди от принудителния си сън. Тогава слънчевите панели ще заредят изтощените акумулатори на апарата и той ще може да продължи мисията си. Така "Фила" ще може да навлезе във втората фаза на научната си програма. Агенциите припомнят, че след като попадна в сенчеста зона, роботът изтощи захранването си. "Ние сме уверени, че на даден етап "Фила" ще се пробуди и ние ще установим контакт с него", заяви ръководителят на мисията по кацането Щефан Уламек.

Това най-вероятно ще стане през пролетта, когато кометата ще се приближи повече до Слънцето. Нужни са само няколко дни огряване на слънчевия панел на "Фила", за да се заредят акумулаторите му и той отново да започне да събира научни данни. "Сенчестата позиция" на Фила дори може да се окаже предимство, преценяват учените. Защитен от силните слънчеви лъчи, апаратът може да се съхрани по-дълго време на перихелия на кометата - най-голямото й приближаване до Слънцето, предвидено през месец август.

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

Но преди да бъдат сигурни дали роботът с размерите на пералня ще може да възобнови работата си, специалистите ще трябва да установят къде точно се намира "Фила" върху 4-километровото ядро на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко". Нови снимки, публикувани в понеделник, дават доста добри следи за кацането на робота. След двата си отскока той се установи в плитък кратер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес