Наскоро представено изследване продължава търсенето на неуловимата Девета планета (наричана още Планетата X) – хипотетична планета, която потенциално обикаля във външните части на Слънчевата система и далеч отвъд орбитата на планетата джудже Плутон.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Целта на изследването била да стесни възможните местонахождения на Планетата Х и може да помогне на изследователите да разберат по-добре структурата на нашата Слънчева система заедно с нейното формиране и еволюционни процеси. И така, каква е била мотивацията зад това проучване относно стесняването на местоположението на потенциална Девета планета?
ОЩЕ: Защо смятаме, че съществува Планетата Х?
„Продължаваме да се опитваме систематично да покрием всички региони на небето, където предвиждаме да бъде Планета 9. Използването на данни от Pan-STARRS ни позволи да покрием най-големия регион до момента”, казва за Universe Today Д-р Майк Браун, професор по астрономия в „Калтех“ и водещ автор на изследването.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Pan-STARRS, което означава Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System, е система за съвместно астрономическо наблюдение, разположена в обсерваторията Халеакала и управлявана от Института по астрономия на Хавайския университет, като телескопът се финансира от ВВС на САЩ. За проучването изследователите са използвали данни от Data Release 2 (DR2) с цел да стеснят възможното местоположение на Деветата планета въз основа на констатации от минали изследвания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
В крайна сметка учените са стеснили възможните местоположения на Планета Девет, като са елиминирали приблизително 78 процента от възможните местоположения, изчислени от предишни изследвания. Освен това изследователите са предоставили и нови оценки за приблизителната голяма полуос (измерена в астрономически единици (AU) и масата на Планетата Х съответно на 500 и 6,6. И така, какви са най-значимите резултати от това изследване и какви последващи проучвания се провеждат или планират в момента?
„Въпреки че бих искал да кажа, че най-значимият резултат е откриването на Планета 9, ние не го направихме – казва д-р Браун пред Universe Today. – Вместо това означава, че сме стеснили значително зоната на търсене. Сега сме проучили приблизително 80% от регионите, където смятаме, че може да се намира Планета Девет.“
ОЩЕ: Планетата Х изчерпва местата, където може да се скрие
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Според изследователя най-вероятно Планетата Х, ако съществува, ще бъде открита от LSST, когато се появи онлайн след година или две. LSST означава Legacy Survey of Space and Time и представлява астрономическо изследване, което е планирано като 10-годишна програма за изучаване на южното небе и се провежда в обсерваторията Vera C. Rubin в Чили, която в момента е в процес на изграждане.
Целите на LSST включват изучаване на идентифицирането на близки до Земята астероиди (NEA) и малки планети в Слънчевата система, но също така и изследвания на Дълбокия космос. Това включва изследване на свойствата на тъмната материя и тъмната енергия и еволюцията на Млечния път. Но какво е значението на намирането на Планета Девет?
„Това би била 5-ата по големина планета в нашата Слънчева система и единствената с маса между Земята и Уран. Такива планети са често срещани около други звезди и ще имаме шанс да изследваме такава в нашата собствена Слънчева система“, казва д-р Браун.
Учените започват да подозират за съществуването на Планета Девет малко след като откриват Нептун през 1846 г., включително от мемоари от 1880 г. от Д. Къркууд и по-късно от статия от 1946 г., написана от американския астроном Клайд Томбо, който открива Плутон през 1930 г. По-нови изследвания от 2016 и 2017 г. представят доказателства за съществуването на Планета Девет, първото от които е авторство на д-р Браун.
ОЩЕ: Планета, подобна на Земята, се крие в нашата Слънчева система?
Най-новото изследване бележи най-пълното разследване на стесняването на местоположението на Планета Девет, за която д-р Браун отдавна смята, че съществува: „Има твърде много признаци, че Планета Девет е там. Слънчевата система е много трудна за разбиране без Планета Девет“.