Европейската космическа агенция (ESA), съвместно с платформата Zooniverse, обяви стартирането на инициатива, наречена Rosetta Zoo. Става дума за граждански научен проект, който насърчава доброволци да участват в космическата игра „Открий разликите“, съобщава ESA.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Zooniverse многократно инициира различни проекти в областта на така наречената гражданска наука, когато доброволци от трети страни участват в обработката на научни данни. Този път те са поканени да разгледат снимки, направени от мисията на ESA Rosetta, която изследва кометата 67P/Чурюмов-Герасименко. Учените трябва да разберат как се променя повърхността на кометата, докато се движи около Слънцето - и всеки може да им помогне в това.
Междупланетната станция Rosetta прекара повече от две години близо до кометата в периода между 2014 и 2016 г.; в същото време кометата продължаваше да се приближава до Слънцето, като в крайна сметка се оказа в перихелий – най-близката до Слънцето точка от нейната орбита. След най-близкия си подход към Слънцето - на около 186 милиона км - кометата отново започна да се отдалечава.
Rosetta е станала свидетел на много от промените в пейзажите на кометата 67P - от впечатляващо падане на големи скали и образуването на нови пукнатини до променящи се модели на прах и търкалящи се камъни. Сега учените търсят доброволци, за да могат с тяхна помощ да проследят всички тези промени и да проучат в детайли механизмите, чрез които кометата изхвърля външните си слоеве, докато слънчевата светлина нагрява леда и праха около нейното ядро.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
„Поради сложността на изображенията човешкото око открива малките разлики между изображенията по-добре от автоматизираните алгоритми - обяснява Шандор Крук, изследовател от Института за извънземна физика в „Макс Планк“, съавтор на проекта. - Като се има предвид вълнението, което Rosetta предизвика по време на мисията си, се надяваме, че много представители на обществеността ще се присъединят към този проект, за да помогнат на учените да анализират данните."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Доброволците се насърчават да гледат двойки изображения на приблизително един и същ регион в различно време и да идентифицират промени – от мащабни прехвърляния на прах до проследяване на фрагменти от кометата, които са се преместили или дори изчезнали. Понякога за това се изисква неколкократно увеличаване или намаляване на мащабите, или завъртане на изображението, за да се съпоставят едни или други кадри.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кометата Чурюмов-Герасименко се родила в сблъсък