Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Още една планина в сърцето на Плутон

22 юли 2015, 14:06 часа • 14007 прочитания

Автоматичната междупланетна станция "Нови хоризонти" е открила втора планинска верига в района на "сърцето" на Плутон (екваториалния регион Томбо).

Планината с височина до 1,5 км е разположена недалече от югозападния край на тази област между ледени равнини (платото Спутник) и тъмни участъци (местност с ударни кратери), съобщава сайтът на НАСА.

Възрастта на планините се оценява на сто милиона години, докато кратерите – на един милиард. Разликите в строежа на повърхността според учените свидетелстват за активни геоложки процеси на Плутон.

"Съществуват големи разлики в структурата между младите ледени равнини на изток и тъмната местност с кратери на запад", казва Джеф Мур от екипа на "Нови хоризонти".

Ученият отбелязва, че тъмният цвят на по-старата повърхност е свързан с запълване на ударните кратери от наноси. Учените се опитват да разберат по какъв начин съжителстват и си взаимодействат такива различни структури на повърхността на планетата джудже.

Изображението на планинския хребет е получено от станцията на 14 юли 2015 година с помощта на инструмента LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) на разстояние 77 000 километра от повърхността на Плутон. Данните са пристигнали на Земята на 20 юли. На снимките, според представителите на НАСА, може да се различат геоложки особености с точност до един километър.

По-рано на повърхността на Плутон учените откриха район с възвишения, достигащи височина 3,3 км. Те са разположени в долната част на "сърцето".

На 14 юли станцията "Нови хоризонти", със скорост около 14 километра в секунда, се приближи на минимално разстояние до Плутон – 12 500 км, което позволи да се пристъпи към основната част на изследователската мисия. Тя трябва да приключи в средата на 20-те години.

Основната задача на "Нови хоризонти" е изучаването на Плутон и неговия спътник Харон. Научните инструменти на станцията са предназначени за събиране на данни за възможно наличие на магнитосфера на планетата джудже, състава на нейната повърхност и взаимодействието ѝ с Харон.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес