Новолунието на 21 януари (събота) ще бъде най-близо до Земята от 992 години. Според изчисленията на timeanddate.com новата луна няма да е толкова близо до нас още 345 години.
Още: Магнитна буря за сряда, 2 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ
Новолунието, поради близостта си до Земята, ще бъде най-близкото от 3 декември 1030 г., според данните за времето и датата, прегледани от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА. Следващият такъв близък подход ще бъде на 21 януари, когато Луната ще бъде на 356 568 километра от Земята. След това ще трябва да чакаме до 20 януари 2368 г.
Орбитата на Луната около Земята не е идеален кръг – вашата малка Слънчева система, ако имате такава на бюрото си, ви лъже. Орбитата е елипсовидна, което означава, че понякога Луната е по-близо или по-далеч, като най-далечната точка е известна като апогей, а най-близката – перигей. Това води до явленията суперлуни и микролуни, където Луната е особено близо или далеч.
„Ако перигеят или апогеят съвпадне с новолуние или пълнолуние – когато Земята, Луната и Слънцето са в една линия – най-близкото и най-далечното разстояние на Луната стават по-екстремни“, обяснява timeanddate.
Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс
Най-екстремните разстояния от Земята до Луната се случват, когато Земята е най-близо до Слънцето, което тази година се случи на 4 януари.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)
Още: Магнитна буря за понеделник, 31 март 2025: Прогноза от САЩ
Разбира се, няма смисъл да ви казваме да търсите по небето, тъй като при новолуние нашият земен спътник изчезва от погледа за няколко дни и е невидим с просто око. Но ако погледнете нагоре, може да видите комета, която не е виждана от времето на неандерталците, така че останете нащрек. Новолунието ще бъде чудесен момент за наблюдението на кометата C/2022 E3, която на 1 февруари ще бъде най-близо до Земята.