Много момчета, като деца, си мечтаят да станат космонавти. Макар и по-рядко, сред тях има и момичета. Пътешественичката Изабела Шопова, чийто най-голям герой в детството е Юрий Гагарин е от тези мечтателки. Макар и на Земята, Изабела става част от мисия, която максимално реалистично пресъздава живота на астронавтите в Космоса. Докато е в своеобразната космическа станция, българката успява да докаже, че космонавтите могат да си направят традиционно кисело мляко по нетрадиционен начин.
Тя разказва пред БНР как в станцията, разположена в пустиня в американския щат Юта, създава кисело мляко от лиофилизирани млечнокисели бактерии. Технологията на прочутата българска храна не е сложна, но изисква контролирана температура – предизвикателство, което сънародничката ни преодолява с нестандартни идеи.
Снимка: Изабела Шопова/facebook
Още: Турски учени: Яжте киселото мляко така, за да е полезно за холестерола
Как започва всичко?
Да бъде избрана да участва в „космическата“ мисия е същински празник за Изабела, тъй като се надява на подобна възможност от години. Първи опит да се включи прави през 2015г. на канадския остров Девън, който се намира отвъд полярния кръг. Тогава попада в списъка с полуфиналистите, но не е сред късметлиите.
„Продължих да следя с интерес развитието на тези проекти и един ден открих, че за мисиите в Юта може да кандидатства всеки“, разказва сънародничката ни. Има един дълъг списък с изисквания, на които човек трябва да може да отговори и да кандидатства с апликация, в която да демонстрира, че има опит в най-различни, свързани с Космоса, сфери. Да умее да отглежда растения в хидропонни условия, или да чисти, да готви и да поддържа домакинство, да умее да комуникира в подобна среда. Оказа се, че благодарение на нейния дълъг житейски опит и най-разнообразни интереси, успява да отговоря на условията и кандидатства за такава мисия без свой екипаж. Оказа се, че има и други хора като нея и в началото на 2020г. получава имейл с покана да участва в подобен международен екипаж, който се състои само от жени. Тогава обаче идва Covid-19. „Започнаха всички ограничения в пътуванията и нашата мисия пропадна“, разказва Изабела.
Още: Тайната зад "плуването" на астронавтите в космоса
Третият ѝ опит отново не минава без премеждия, свързани с разболели се в последния момент членове на екипажа и предизвикателства с различни тестове и анти- Covid ваксини, които трябва да си направи, но все пак през ноември 2022, Изабела влиза в базата и мисията ѝ започва.
Снимка: iStock/Guliver
Как се получава кисело мляко в нестандартна среда?
„Моят първоначален план беше да приготвя млякото с гореща вода до правилната температура, да го завия в хавлия и да го сложа в микровълновата, защото тя е малка, компактна и предполагах, че може да служи като контролирана среда, която да поддържа температурата в продължение на няколко часа“, обяснява Изабела Шопова. Оказа се обаче, че фурната беше закачена на външната стена на сградата, а цялата сграда, бе направена от талашит. Тъй като са в пустинята през ноември, нощите са много студени и тя нямаше как да поддържа температурата на млякото достатъчно дълго. „Сложих го под леглото, където минаваше отоплителна тръба на парното и го захлупвах с една картонена кутия, която поддържаше перфектната температура. Сутринта като ставах, имаше чудесно кисело мляко за закуска“, разказва Изабела.