Двама изследователи, които трябва да преминат 3650-километрово пътуване през Антарктида, са „опитни зайчета“ на НАСА в пътя към познанието на способностите на човешкото тяло.
Още: На крачка от Слънцето: НАСА пренаписа историята (ВИДЕО)
Още: Мъск прогнозира, че Марс ще бъде като Америка
Британските изследователи Джъстин Пакшоу и Джейми Фейсър Чайлдс са на 32-ия ден от 80-дневен преход през най-южния континент като част от мисията Chasing the Light – изтощителна експедиция, която може да даде на космическите агенции по-добро разбиране за психологическото и физическо въздействие на други светове върху човешкото тяло и ум.
Мъжете се борят с ниски температури и брутални ветрове със скорост от 320 км./ч., докато си проправят път през континента - първо, докато преминат отсечката от 2159 км. от пристанището Новолазаревская до географския Южен полюс, и по-късно, докато изминават останалите 1490 км покрай залива Херкулес до лагера Юниън Ледник.
„Подобно на екстремните условия на планетите в нашата слънчева система, Антарктида има сурова среда, която е полезна за редица човешки и биологични изследвания“, обясняват от НАСА. В мисията Chasing the Light Джъстин и Джейми ще позволят на учените да наблюдават рядък експеримент с човешката адаптивност, който в крайна сметка ще допринесе за изследване на космоса, насочено към човека.
Още: Най-мистериозните космически открития за 2024 г.
Още: НАСА показа как нови звезди са се подредили във формата на коледно дърво (СНИМКА)
НАСА, Европейската космическа агенция (ESA) и Станфордския университет събират данни от преносими смарт устройства, докато мъжете вървят. Двамата изминават маршрута си без никаква механична помощ, и сами теглят две шейни от по 200 килограма, в които има не само апаратура, но и храна, и проби от тяхната кръв, слюнка, урина и изпражнения, взети през прехода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
НАСА също тества способността на изследователите да оценяват визуално разстоянието, което често може да бъде ненадеждно, когато хората са поставени в извънземна среда. Известен пример идва от мисията Аполо 14 от 1971 г. Докато се разхождат на Луната, събирайки скални проби, астронавтите Алън Шепърд и Едгар Мичъл се насочват да посетят далечен кратер, но решават да се върнат, след като преценяват, че е на повече от миля разстояние. Всъщност двамата са били само на 15 метра от ръба на кратера, пише БГНЕС.
Първоначално пътуването на двойката трябваше да бъде по-дълго, като допълнителен етап от пътуването ги отведе до „Полюса на недостъпността“ на Антарктида – най-трудната за достигане част от континента. Маршрутът обаче трябваше да бъде съкратен, след като вятърът и снегът попречиха на изследователите да пътуват в ключови дни.