Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАСА показа слънчево изригване

25 август 2015, 10:54 часа • 8491 прочитания

НАСА показа снимка на слънчево изригване от средно ниво, направена в ултравиолетовия диапазон от космическата обсерватория SDO (Solar Dynamics Observatory).

Изображението е получено на 24 август 2015 г., а пикът на слънчева активност е бил в 3:33 часа северноамериканско време (10:33 часа българско).

На снимката под централната му част се вижда петно – слънчево изригване. Неговата интензивност е от клас M5,6. Обикновено излъчването от изригванията не преминават през земната атмосфера, но могат да предизвикат магнитни бури и да окажат влияние на работата на изкуствените спътници на планетата, а в редки случаи да предизвикат проблеми с електропреносните системи.

Слънчевата обсерватория SDO е изпратена в Космоса на 11 февруари 2010 година от Кейп Канаверъл във Флорида с ракета носител Atlas V. Този телескоп е предназначен за изучаване на слънчевата активност и нейното влияние на Земята.

Обсерваторията наблюдава магнитното поле на звездата, плазмата в слънчевата корона и излъчването от звездата. Това е необходимо за прогнозиране на космическото време и изучаване на влиянието на слънчевата радиация върху космическите кораби, спътници и работещите в Космоса астронавти.

Учените от руската Хелиофизична служба допълват, че през текущата седмица на нашата планета ще дойдат няколко магнитни бури. Първата от тях вече е започнала на 23 август в 10:00 часа сутринта, още една се очаква днес, 25 август, след изригване на нашето светило, регистрирано на 22 август.

Според данните на руските физици от 21 до 23 август на Слънцето са фиксирани пет изригвания от клас М и 20 изригвания от клас С.

Според прогнозите днес на Слънцето се очаква умерена активност, но в същото време има вероятност от изригвания от най-високия Х клас, включително протонни.

В зависимост от мощността на рентгеновото излъчване слънчевите изригвания се делят на пет класа: A, B, C, M и X. Минималният клас A0.0 съответсва на мощност на излъчване 10 нановата на квадратен метър на орбитата на Земята. При преминаване към следващата буква мощността нараства 10 пъти. Мощни изригвания, при определени условия, могат да доведат до магнитни бури на Земята. Едно от тези условия е изригването да е насочено към нашата планета, припомня Мегавселена.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес