В научната общност на планетолозите се разпространиха слухове, че НАСА е поискала оценка на разходите за поставяне на междупланетната сонда „Нови хоризонти“ (New Horizons) в хибернация. Освен това програмата „Нови хоризонти“ беше включена в списъка на „плановете за следващото десетилетие“.
Ако космическият апарат, който беше изстрелян през 2006 г., „заспи“, тогава редица учени по света ще спрат всички научни изследвания в пояса на Кайпер. Изследователите са объркани от факта, че по-рано тази година се появи информация за възможното съществуване на втори пояс на Кайпер в Слънчевата система и това дава нови възможности за нови открития.
Освен това искат да изключат апарат за почти милиард долара поради липса на финансиране от едва няколко милиона долара.
Черната точка на хоризонталната ос е позицията на междупланетната сонда „Нови хоризонти“ през месец май – между двата пояса на Кайпер. Орбитите на обектите вдясно от космическия апарат се намират в предполагаемия втори пояс. „Нови хоризонти“ ще бъде в района на втория пояс в края на 20-те – началото на 30-те години на XXI век. New Horizons Mission
На среща на научния екип на НАСА през май 2023 г. за „Нови хоризонти“ е изказано предположението, че в Слънчевата система всъщност има втори пояс на Кайпер и космическият кораб „Нови хоризонти“ ще го посети след няколко години.
„Вояджър“ и „Нови хоризонти“. Къде са сега най-далечните космически кораби на земляните?
Презентацията е направена от Уес Фрейзър от Института по астрофизика Херцберг в Канада. Горната диаграма, споделена по време на презентацията, показва данни от наземни наблюдения. Тези данни предполагат, че има потенциално много обекти от пояса на Кайпер, които може просто да бъдат цели за „Нови хоризонти“.
НАСА е похарчила близо 900 милиона долара за проектиране, изграждане и управление на космическия кораб „Нови хоризонти“ за изследване на планетата Плутон и далечния пояс на Кайпер. Сега мениджърите на централата на НАСА планират да прекратят изследването на пояса на Кайпер години преди космическият кораб да напусне същата зона, която е изпратен да изследва! Поради липса на няколко години и малко пари мениджърите на НАСА искат да накарат мисията да прави нещо, което те вече правят 24/7/365, т.е. хелиофизика, като по този начин изоставят самата задача, за която данъкоплатците са изпратили в Космоса „Нови хоризонти“, т.е. изследване пояса на Кайпер.
Къде е краят на Слънчевата система?
Да, НАСА прави такива неща. Всяка година трябва да се вземат трудни решения с ограничени средства – но понякога решенията нямат много общо със спестяването на пари. Цената за поддържане на научния екип на „Нови хоризонти“ е малко под 10 милиона долара годишно, а цената на повечето научни мисии в НАСА е много по-голяма от тази. Много удължени мисии струват два до почти десет пъти повече. Например мисията „Касини“ по изследване на системата на Сатурн (макар и орбитална) е струвала 80 милиона долара на година и многократно е удължавана от НАСА.
Така засега бъдещето на космическия кораб „Нови хоризонти“ остава под въпрос.