Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наблюдаваме първата Супер Луна за годината

02 юли 2023, 20:41 часа • 12715 прочитания

Пълнолунието през юли ще бъде едно от най-близките до Земята през годината и едно от най-ниско разположените, видимо от Северното полукълбо.

Луната не само ще бъде по-близо до Земята, отколкото обикновено, но за повечето наблюдатели тя ще остане по-ниско в небето, отколкото по друго време през годината.

Обърнатата към Земята страна на Луната ще бъде напълно осветена от слънцето в 14:40 ч. българско време на 3 юли, но най-добре ще се наблюдава при изгрева на луната още тази вечер, тъй като се появява в югоизточното небе. Земният спътник ще се намира в съзвездието Стрелец и ще изглежда ярък и пълен и в нощите на 2 и 3 юли.

Пълнолунието през юли е известно като „рогато“, тъй като по това време растат рогата на мъжките елени. Други имена обаче включват „гръмотевична луна“, „сенна луна“, „сьомгова луна“ и „малинова луна“, пише Live Science.

Сегашното пълнолуние ще бъде суперлуние, защото земният спътник ще бъде малко по-близо до Земята от средното, така че ще изглежда малко по-голяма и по-ярка. Луната има елиптична орбита спрямо Земята, така че всеки месец има точка на перигей (най-близко разстояние) и апогей (най-далечно разстояние). Средното разстояние на перигея и апогея може да варира съответно от 363 400 до 405 500 километра. Луни, които попадат в рамките на 90% от перигея за даден месец, се квалифицират като суперлуни, казва астрономът Фред Еспенак.

Пълнолунието през юли е първото и най-малкото от четирите суперлуния през 2023 г., като следващите пълнолуния на 1 август, 30 август и 29 септември ще бъдат малко по-големи и по-ярки. Например, „рогатата Луна“ ще се изпълни на 361 934 км от Земята, но най-голямата и най-ярка суперлуна за 2023 г. ще бъде Синята Луна на 30 август, която ще бъде на 357 344 км от Земята. Синята Луна получава името си, защото ще бъде второто пълнолуние през същия календарен месец.

Освен че е по-близо до Земята от средното, „рогатата Луна“ също е една от най-ниско разположените пълни луни за годината, която ще се вижда от Северното полукълбо.

Това е така, защото пълнолунието през нощта отразява позицията на Слънцето през деня. Когато слънцето е най-високо в небето през деня, тъй като е близо до лятното слънцестоене в Северното полукълбо, пълнолунието ще бъде най-ниско. Обратният е случаят през декември, когато луната се издига много високо през нощта.

Следващото пълнолуние ще бъде на 1 август, само на 357 530 км от Земята, и ще стане второто по големина суперлуние за годината.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес