Три, може би четири коронални изхвърляния на маса (CME) се насочват към Земята след поредица изригвания на Слънцето тази седмица. Очаква се те да достигнат Земята на 30 ноември и 1 декември. Най-голямото от тях е изхвърлено на 28 ноември и може да помете някои от по-ранните и по-малки, образувайки СМЕ канибал, способен да предизвика силни геомагнитни бури от клас G3 с полярни сияния на средните ширини.
Още: Слабо място в магнитното поле: аномалия в Южния Атлантик буди безпокойство сред учените
Още: "Призрачни ездачи в небето“: Втори американски модул тръгва към Луната
Изригването от 28 ноември е класифицирано като клас M9.82 и е малко по-малко от най-високия клас на мощност X. Изригванията от тип X са много редки и още по-рядко са насочени към Земята.
Another look at the full hall coronal mass ejection launched by yesterday's M9.8 solar flare. As expected, the plasma cloud is earth-directed and expected to arrive late on Friday, 1 December. Expect geomagnetic storm conditions after the cloud arrives. pic.twitter.com/kRSrG8rmCq
— SpaceWeatherLive (@_SpaceWeather_) November 29, 2023
Още: Плутон е уловил Харон с целувка
Още: Магнитни бури за седмицата 6 -12 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Изригването на 28 ноември е било придружено от мощно изхвърляне на коронална маса и „изстрелът“ е полетял директно към Земята. На заредените слънчеви частици са необходими 2-3 дни, за да достигнат до нашата планета. Сега обаче Слънцето е много активно – предишни коронални изхвърляния, които донесоха красиво полярно сияние дори по нашите географски ширини, буквално разчистиха пътя за нови.
Още: Най-доброто, което можете да видите на небето през 2025 г.
Още: Индия изстреля в Космоса два спътника
Нова геомагнитна буря на Земята се очаква от 30 ноември до 2 декември, като най-ранната прогноза е най-вероятна. За 30 ноември се предвижда магнитна буря с мощност G3 – G4 (най-мощната е G5), като засега Националната администрация за атмосферни и морски изследвания (NOAA) на САЩ прогнозира магнитна буря от ниво G3 за 1 декември.
Още: Магнитни бури за седмицата 30 декември 2024 до 5 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Ние самите сме извънземни
Възможни са проблеми с комуникациите и GPS сателитите, но ловците на полярното сияние ще имат повод за радост – ако времето е хубаво, явлението може да се наблюдава на по-ниски географски ширини.
В последно време Слънцето увеличава своята активност, която следва 11-годишен цикъл. Сегашният цикъл обаче изненадва учените – той е един от най-мощните в цялата история на наблюденията. Пикът на слънчевата активност беше прогнозиран през 2025 г., но всичко върви натам, че Слънцето ще го достигне година по-рано.
Изследователи от индийския Център за върхови постижения в космическите науки откриха нова връзка между магнитното поле на Слънцето и цикъла на слънчевите петна, което ще помогне да се предвиди кога слънчевата активност ще достигне своя пик. Новото изследване е публикувано в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.
Анализът показва, че слънчевият максимум най-вероятно ще се случи от януари до септември 2024 година.