Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мощни астероиди удрят Земята изненадващо често

23 април 2014, 10:06 часа • 99058 прочитания

От началото на 21 век десетки астероиди са удряли Земята, като някои от тях са имали повече енергия от атомна бомба, способна да разруши град - това показва визуализация, създадена от фондацията B612, пише Space.com. Организацията с идеална цел е основана от бивши астронавти на Националната космическа агенция на САЩ (NASA) и се занимава с проследяване на астероиди. Целта й е да осветли тревожната честота на тези сблъсъци с извънземни тела.

Визуализацията е базирана на данни от мрежа от сензори, разположени около Земята, които са разработени, за да засичат ядрени детонации. Мрежата се управлява от Организацията на договора за забрана на ядрените опити. Между 2000 и 2013 година сензорите са засекли 26 експлозии, причинени от астероиди с енергия от 1 до 600 килотона. За сравнение, ядрената бомба спусната над Хирошима през 1945 година е избухнала с енергия от 15 килотона.

Много от сблъсъците с астероиди остават незабелязани, тъй като те избухват твърде високо в атмосферата и не причиняват разрушения на повърхността на планетата. Често сблъсъците се случват и над отдалечени части на океана. Понякога обаче астероидите падат над гъсто населени региони, какъвто е падналият през февруари 2013 година астероид над руския град Челябинск. Той нанесе щети на стотици сгради и нарани повече от 1000 души.

“Повечето големи астероиди с потенциал да разрушат цяла държава или континент са открити, докато по-малко от 10 000 от над 1 милион опасни астероиди, способни да разрушат град, са засечени от съществуващите системи за наблюдение”, посочва бившият астронавт от NASA Ед Лу, който основава B612 през 2002 година заедно с колегата си Ръсти Швайкарт. “Единственото нещо, което ни предпазва от катастрофа с астероид с размерите на град, е сляп късмет, тъй като не знаем къде или кога ще се случи следващият голям сблъсък”, подчертава Лу.

Визуализацията на B612 има за цел да повиши информираността и да се осъзнае необходимостта от системи за проследяване на астероиди. Фондацията се опитва да разработи с частно финансиране инфрачервен космически телескоп, за да засича опасни астероиди, когато се намират на милиони километри от Земята. Изстрелването на апарата е планирано за 2018 година.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес