Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

MAVEN изпрати първите снимки от Марс

25 септември 2014, 13:17 часа • 72069 прочитания

Космическият апарат MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) показа първите снимки на Марс, съобщи NASA.

Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Сондата показа снимки от горната атмосфера на Марс. Изображенията са получени с помощта на ултравиолетов спектрограф осем часа след влизането на апарата в орбитата на Червената планета.

Редактираните снимки показват планетата от височина 36,5 хил. км в ултравиолетовия диапазон.

„Синьото” изображение показва какво се случва със слънчевата светлина, разсеяна в атомарен водород в облаците, простиращи се на хиляди километри над повърхността на Марс.

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Още: Лунен календар за 2025 г.

„Зеленото” – разсейването на светлината в атомарен кислород, а яркото червено петно на последното изображение – от разсейването на светлината над полярните ледове.

Газообразният кислород се намира по-близо до повърхността на планетата, отколкото водорода, тъй като той е по-тежък.

Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно

Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос


Една от задачите на мисията на MAVEN е в това да определи скоростта на изтичане на тези газове в марсианската атмосфера. Това ще позволи на учените да оценят количеството вода, която Марс потенциално губи.

Сондата MAVEN (Mars Atmosphere and Volatiles Evolution) беше изстреляна на 18 ноември 2013 година.

MAVEN е първата мисия, която ще изследва марсианската атмосфера. С помощта на девет уреда учените ще се опитат да изяснят по какъв начин и защо от плътна и влажна тя се е превърнала в толкова рядка и суха. Учените предполагат, че вероятната причина е слънчевият вятър. Те ще наблюдават какво става, когато той и други заредени частици се сблъскват с горните слоеве на марсианската атмосфера и ги отнасят.

Като изследват днешната атмосфера, специалистите се надяват да научат за участвалите в явлението процеси и след това да използват компютърни модели, за да разберат какво се е случило в миналото. В крайна сметка те искат да знаят дали на Марс е имало условия, за да еволюира живот.

Другата важна задача, поставена от NASA на MAVEN, е да поддържа връзка с двата марсиански роувъра, които продължават мисията си.

Продължителността на мисията на MAVEN е поне една година. Ако горивото бъде изразходвано внимателно обаче, апаратът може да издържи и 10 години - почти цял слънчев цикъл.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес