Японски учени призоваха колегите си да търсят в Космоса нови биомаркери освен кислород, съобщава Discovery.
Изследването, проведено от екип от Националния институт по естествознание на Япония, е публикувано в сп. Scientific Reports.
Неговата същина се свежда до следното твърдение: наличието на кислород в атмосферата на планетата не гарантира възникването на живот на нея. Според изследователите кислородът не може да е достоверен признак за съществуването на организми.
Изследването е показало, че взаимодействието на титановия оксид с вода също е способно да произвежда кислород, като изпълва атмосферата с него без участието на организми.
Във връзка с това японските учени съветват колегите си да търсят нови биомаркери. Сега вниманието е съсредоточено върху търсенето на живот на екзопланети, чиято атмосфера по състав е сходна със земната. Смята се, че там съществуват поне някакви растения.
Но учените са изчислили, че за създаването на такъв обем кислород, както в атмосферата на Земята, се изисква с титан да са покрити 0,5% от повърхността. За сравнение – на нашата планета този показател е 0,0000005 процента.
Авторите на изследването смятат, че вероятността от съществуване на живот на екзопланети с кислород е доста по-ниска, отколкото се смята. И все пак те изразили надежда, че един ден с помощта на нови телескопи ще успеем да открием живот в Космоса.