Тази нощ, малко след 3 часа българско време ракета Falcon 9 изведе в орбита първата пилотирана мисия, съставена само от космически туристи. Техният кораб Resilience достигна орбита с апогей 585 километра. Този факт поставя гражданите-астронавти Джаред Айзъкман, Хейли Арсено, Шон Проктор и Крис Семброски в ексклузивна компания. На повече от 500 километра от Земята до момента са се отдалечавали малцина земни жители, като сред тях са екипажите на лунните експедиции "Аполо". Успешният старт на първия цивилен екипаж ще изведе космическия туризъм "на по-висока орбита" и по друг начин – като символичен старт на нов етап в развитието на частната инициатива в космоса.
Още преди старта на Inspiration4 2021 г. се доказа като знакова в развитието на космическия туризъм. По-рано това лято милиардерите Ричард Брансън и Джеф Безос извършиха суборбитални поети със създадените от тях космически превозни средства. Това се случи след над десетилетна пауза за космическия туризъм, от полета на канадеца Ги Лалиберте през 2009 г.
В същото време Inspiration4 "повлича крак" за безпрецедентна поредица от частни полети с граждани-астронавти на борда от сега до края на 2022 г. Първо, през месец октомври тази година с кораб "Союз" на МКС ще долети частна мисия, включваща руския филмов Клим Шипенко и актрисата Юлия Переслид. Те ще прекарат на станцията около седмица и ще заснемат филм. На 8. декември ще ги последва мисията Soyuz MS-20 с двама космически туриста на борда - японският милиардер Юсаку Маезава и неговият асистент Йозо Хирано, които ще прекарат 12 дни на МКС, преди да се върнат на Земята. Частната експедиция е организирана от най-старата и успешна компания за космически туризъм до момента - Space Adventures. Именно тази компания организира първите седем туристически полети в космоса, между 2001 г. и 2009 г. на борда на руските кораби "Союз".
В периода до средата на 2022 г. е планирана и друга мисия на Space Adventures, този път с кораб Crew Dragon на SpaceX. За полета не се знае почти нищо извън факта, че ще достигне безпрецедентна височина за полет в околоземна орбита. Мисията ще подобри рекорда поставен от мисията Gemini 11 през 1966 г. с достигането на апогей от 1368 километра. По този начин туристите на този полет ще станат стигналите най-далече в космоса хора, с единствено изключение на астронавтите от "Аполо". Интересен факт за тази иначе загадъчна мисия е, че полетът ще се осъществи на борда на Resilience – същата машина, който тази нощ отведе мисията Inspiration4 в космоса. Това ще бъде третият полет на Resilience. Crew Dragon на SpaceX в момента е единственият космически кораб за многократно използване.
За януари 2022 г. е планиран и първият изцяло частен полет до МКС. Той е финансиран от компанията Axiom Space, която планира да изгради своя космическа станция през това десетилетие. Корабът за тази мисия отново ще бъде ветеранът Resilience, които ще извърши своя четвърти курс в космоса. За третото тримесечие на следващата година е планиран и втори полет на Axiom Space до МКС.