Астрономи са стигнали до извода, че кометата 67P (Чурюмов-Герасименко) се е образувала в резултат на сблъсък между два обекта, състоящи се от камъни и лед.
Учените са публикували резултатите от своето изследване в сп. Nature, съобщава Science News.
Снимки от повърхността на кометата и анализ на вътрешната ѝ структура, проведен с научните инструменти на станцията "Розета" в периода от 6 август 2014 г. до 17 март 2015 г., позволили да се определят особеностите на Чурюмов-Герасименко с размери до десет сантиметра.
Учените забелязали, че повърхността на съставената от две части комета в районите на двете ѝ ядра е покрита със специфична обвивка, каквато няма в областта на нейния мост (разделяща двете ядра). Това позволило на учените да предположат, че самата комета е възникнала в резултат на сблъсък между две небесни тела.
Този сблъсък е довел до съхранение на структурата на всяко от ядрата поотделно. Самото събитие, по оценка на астрономите, се е случило около сто милиона години след образуването на Слънчевата система. От района на моста продължава интензивно да изтича материя, а разликата в температурите между осветените и тъмните ѝ части достигат 50 градуса по Целзий.
Мисията "Розета" се координира от Европейската космическа агенция, както и от НАСА. Данните, получени с нейна помощ, са необходими за обяснение на процесите по еволюция на Слънчевата система и поява на вода на Земята, припомня Lenta.ru.