Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китайска програма ще търси обитаеми светове около подобни на Слънцето звезди

18 април 2023, 19:25 часа • 2126 прочитания

Китайски учени предложиха новаторска изследователска програма, наречена „Проучване на близки обитаеми екзопланети“, за търсене на годни за живот небесни тела при „близки съседи“ на Слънчевата система, предаде Синхуа.

В рамките на тази програма телескоп с апертура 1,2 м ще бъде изведен в постоянна орбита в точка между Земята и Слънцето, в която гравитацията на двете небесни тела се неутрализира взаимно (наречена точка на Лагранж). С помощта на високопрецизна астрометрия телескопът ще изследва около 100 звезди, подобни на Слънцето, на разстояние до 32 светлинни години от Слънчевата система, и ще определи броя, масата и 3D орбитите на близките до тях планети.

„Досега проведохме редица предварителни проучвания и постигнахме голям напредък“, заяви главният изследовател на ПБОЕ Цзи Цзянхуей в неотдавнашно интервю за Синхуа. Според Цзи, който е и професор-изследовател в Обсерваторията на Пурпурната планина към Китайската академия на науките, изследователите са завършили демонстрациите на научните цели и ключовите технологии и са изготвили прототип на телескопа в мащаб 1:6. Разработили са също така метод за коригиране на изкривяването на изображението и метод за управление на спътника с висока стабилност и висока точност на насочване. Научните общности в страната и чужбина са постигнали консенсус, че търсенето на близки обитаеми планети е много важен въпрос, според У Цзи, президент на Китайското общество за космически изследвания, бивш директор на Националния център за космически науки на КАН.

Това, което учените наричат „близки“, е в космически мащаб. То означава, че дадена звезда заедно с нейните планети се намират на разстояние до няколко десетки светлинни години от нашата Слънчева система. Повечето от звездите-домакини на земеподобни планети, открити в обитаемата зона, не са подобни на Слънцето звезди, а червени джуджета с изригвания, произвеждащи силна радиация, която не е подходяща за оцеляването на живота, обяснява У Цзи и добавя, че учените са по-заинтригувани от близките, подобни на Слънцето звезди, които приютяват потенциално обитаеми планети, подобни на Земята.

Търсенето не е лесно. Понастоящем 70 процента от откритите екзопланети са забелязани чрез т. нар. транзитен метод. Принципът на транзитния метод се състои в това, че когато орбиталните планети преминават пред звездата, яркостта на звездата периодично се намалява. Транзитният метод обаче има недостатъци – например откриването на планети-кандидати се нуждае от допълнително потвърждение чрез други методи на наблюдение от много големи наземни телескопи. Освен това той регистрира само радиуса на планетите, но не може директно да измери тяхната маса.

Екипът от Обсерваторията на Пурпурната планина, ръководен от Цзи, предлага иновативен метод. При него се използва астрометрия за точно измерване на промяната на относителното положение на целевата звезда спрямо 6-8 отдалечени референтни звезди, предаде БТА. По този начин се регистрира малкото колебание на целевата звезда, причинено от гравитационните смущения от планетите, които обикалят около нея. Така се засичат подобни на Земята планети в обитаемата зона около близките слънцеподобни звезди.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес