Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво заплашва първите астронавти на Марс?

10 октомври 2016, 14:58 часа • 8755 прочитания

Свързаните с полет до Марс астронавти могат да развият деменция и неконтролируемо чувство на страх - наричано "космически мозък" - по време на полета, предупреждават учени.

Изследователите проучили ефектите на космическите лъчи, които ще бомбардират астронавтите, и техните резултати представляват значителен проблем за тези, които желаят да бъде създадена колония на далечната планета.

Американската въздушна агенция (НАСА) усилено работи по идеята за изпращане на хора на Марс, намиращата се на 55 млн. км. от Земята планета, а базираната в Холандия „Марс уан“ се готви да изпрати пилотиран полет до Червената планета през 2027 г. Американският предприемач Елън Мъск говори за възможен полет и по-рано – през 2022 г.

Междувременно проф. Чарлз Лимоли, специалист по радиационна онкология в Университета на Калифорния, и негови колеги откриха при опити с гризачи, че силно заредени частици в космическите лъчи причиняват значителни дълготрайни увреждания в мозъка, изразяващи се в конгнитивни нарушения и деменция.

Също така това оказва влияние и върху процеса „страх от изчезване“, който помага на хората да преодоляват страшни или стресиращи инциденти, каза професорът пред списание Scientific Reports.“

Това не са положителни новини за астронавтите, които ще извършват полет до Марс в продължение на между две и три години“, каза проф. Лимоли.

Обезпокоително също така е, че първите марсиански изследователите биха могли да се превърнат в параноични по време на полета заради ефектите върху нормалния процес в мозъка на справяне със стресови събития.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес