Астрофизици от университета на Бирмингам (Великобритания) са регистрирали сигнали, идващи от най-древните звезди на Млечния път, съобщава Phys.org.
Изследването на учените е публикувано в научното издание Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Екип от Школата по физика и астрономия на университета в Бирмингам е обявил откриването на резонансни акустични колебания в звездите от купа М4. Последният се явява един от най-древните звездни купове в Млечния път. Учените оценяват възрастта му на около 13 милиарда години.
Резонансните колебания на звездите са регистрирани с помощта на космическия телескоп Kepler. Тези вариации се изразяват в звукови вълни, раждани в звездите, и водят до изменение на тяхната яркост.
При изследването учените са приложили нов метод за изучаване на звуковите колебания, който с голяма доза вероятност позволява да се установи възрастта и масата не само на сравнително млади, но и на най-древните звезди.
"Това, че успяхме да чуем най-древните звезди, е наистина уникално откритие! – казва главният съавтор на изследването Андреа Милио. – Звездите, които сме изучили, са останали от времето на формирането на нашата галактика. Надяваме се, че в бъдеще с помощта на този метод ще разкрием доста тайни, свързани с произхода на спиралните галактики, подобни на нашата."