Учени от Югозападния научно-изследователски институт откриха сложни органични молекули в замръзнала течност, изхвърлена от гейзерите на Енцелад, спътникът на Сатурн. Откритието увеличава вероятността от съществуването на живи организми в небесното тяло, пише изданието Science Alert, цитирано от БГНЕС.
По-рано стана известно, че на Енцелад има елементарни въглеродни съединения, чиято молекулярна маса не надхвърля 50 далтона (бел. ред. - единица за измерване на атомни и молекулни маси). Но сега изследователите намериха в изхвърлените ледени кристали органични молекули, които са по-тежки от молекулите на метана около 10 пъти и чиято маса представлява над 200 далтона.
Според учените Енцелад е единственият обект на Слънчевата система след Земята, на който има условия, удовлетворяващи всички изисквания за развитие на живот. Енцелад има много разредена атмосфера, а под водната мантия се намира твърдо силикатно ядро. Под ледената повърхност на Енцелад има океан, в който вероятно са активни хидротермални източници, загряващи водата до 90 градуса по Цезий.
През февруари 2018 година група учени от Австрия и Германия съобщи, че е успяла да възпроизведе условията на Енцелад, за да изясни дали те са годни за съществуването на археи - едноклетъчни микроорганизми, напомнящи бактерии. Оказа се, че организмите Methanothermococcus okinawensi могат да оцеляват на спътника, а също да възпроизвеждат метан, открит в газовите гейзери на небесното тяло.