Гърция краде занаята на Мъск в Космоса

15 април 2025, 14:18 часа • 2885 | прочитания

Нашата съседка Гърция има амбиции за Космоса, които иска да осъществи в следващите две години и с които изглежда се готви да открадне занаята на Илон Мъск, става ясно от публикация на гръцкото издание Kathimerini. Министерството на цифровото управление в сътрудничество с Гръцкия космически център планират да изведат между 10 и 15 гръцки сателита в орбита. Те в момента се разработват от гръцки компании, които са се възползвали от правителствените стимули и са установили операции в Гърция, пише още гръцкото издание. 

Гърция строи сателити

„Три компании вече са отворили офиси в Гърция – една германска, една финландска и друга активна както в Испания, така и в Обединеното кралство“, казва Константинос Каранцалос, генерален секретар по телекомуникациите и пощите в Министерството на цифровото управление и професор в Лабораторията за дистанционно наблюдение на Националния технически университет в Атина (NTUA).

От думите му стана ясно, че тези компании са наели гръцки инженери, много от които са се върнали от големи международни фирми. Те също така работят в тясно сътрудничество с местни космически компании и в рамките на няколко месеца се очаква да се видят първите сателити, построени в Гърция", добавя той. ОЩЕ: Признание от Европа: Мъск все още е незаменим за Украйна

Снимка: iStock

Нов гръцки закон за сателитите в полза на военните

Нова разпоредба, която предстои да бъде включена в предстоящ законопроект от Министерството на цифровото управление, ще възложи на Гръцкия космически център отговорност за управление на всички доставки на сателитни данни в министерствата и агенциите от публичния сектор. Целта е да се подобри координацията и значително да се намалят дублиращите се разходи.

Служители на агенцията обясняват, че в много случаи два публични органа са плащали отделно за едни и същи сателитни изображения – макар и за различни цели – което води до ненужни разходи.

"Например, Агенцията за плащане и контрол за ориентиране и гаранционна помощ на общността (OPEKEPE) може да закупи сателитни изображения, за да оцени покритието на културите в Тесалия. По-късно същото изображение може да бъде закупено отново от Министерството на околната среда, чрез Агенцията за естествена околна среда и изменение на климата (OFYPEKA), за наблюдение на защитена от Natura зона - само с различен фокус на оценка", отбелязват те.

Съгласно новото законодателство всички субекти от публичния сектор – с изключение на военните – ще трябва да насочват своите заявки за сателитни данни през Гръцкия космически център. След това центърът ще набави необходимите данни от съответните сателитни системи и ще ги достави на съответните агенции. ОЩЕ: Ако САЩ спрат и сателитите, Украйна има решение (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес