Астрономите от Европейската космическа агенция (ESA) са публикували изображение на галактиката Messier 90 (M90), известна още като NGC 4569. Тя се намира приблизително на 55 милиона светлинни години от Земята в съзвездието Дева.
Нещо незнайно я свързва: Тъмната материя взаимодейства без гравитация
M90 е една от малкото галактики, които се приближават към Млечния път, а не се отдалечават от него. Messier 90 е открита от френския астроном Шарл Месие на 18 март 1781 г.
Новото изображение, създадено въз основа на данни, събрани от наблюдения на телескопа „Хъбъл“ през 2019 г. и 2023 г., дава представа за праховия диск на галактиката, газообразното хало и яркото ядро.
Във вътрешните области на диска M90 могат да се видят области на активно звездообразуване, които лесно се идентифицират по характерното червено излъчване на водорода, но те отсъстват в останалата част от галактиката. M90 вече не образува нови звезди и през следващите милиарди години ще еволюира в лещовидна галактика.
Messier 90 е най-яркият член на сравнително близкия галактичен куп Дева, група от около 1300 – и вероятно до 2000 – галактики. Курсът на нейната орбита я е отвел близо до центъра на галактичния куп преди около триста милиона години.
Вълни в Млечния път се появили заради древен сблъсък с друга галактика
Нейната орбита през галактичния куп Дева я е ускорила толкова, че М90 е в процес на пълно бягство от купа и се движи в нашата посока – други галактики в купа Дева са измерени с подобни скорости, но в обратната посока, отбелязват астрономите.
През следващите милиарди години ще бъдем зарадвани с още по-добър изглед на Messier 90, докато тя еволюира в лещовидна галактика.