Астрономите от Европейската космическа агенция (ESA) са публикували изображение на галактиката Messier 90 (M90), известна още като NGC 4569. Тя се намира приблизително на 55 милиона светлинни години от Земята в съзвездието Дева.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Нещо незнайно я свързва: Тъмната материя взаимодейства без гравитация
M90 е една от малкото галактики, които се приближават към Млечния път, а не се отдалечават от него. Messier 90 е открита от френския астроном Шарл Месие на 18 март 1781 г.
Новото изображение, създадено въз основа на данни, събрани от наблюдения на телескопа „Хъбъл“ през 2019 г. и 2023 г., дава представа за праховия диск на галактиката, газообразното хало и яркото ядро.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Във вътрешните области на диска M90 могат да се видят области на активно звездообразуване, които лесно се идентифицират по характерното червено излъчване на водорода, но те отсъстват в останалата част от галактиката. M90 вече не образува нови звезди и през следващите милиарди години ще еволюира в лещовидна галактика.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Messier 90 е най-яркият член на сравнително близкия галактичен куп Дева, група от около 1300 – и вероятно до 2000 – галактики. Курсът на нейната орбита я е отвел близо до центъра на галактичния куп преди около триста милиона години.
Вълни в Млечния път се появили заради древен сблъсък с друга галактика
Нейната орбита през галактичния куп Дева я е ускорила толкова, че М90 е в процес на пълно бягство от купа и се движи в нашата посока – други галактики в купа Дева са измерени с подобни скорости, но в обратната посока, отбелязват астрономите.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
През следващите милиарди години ще бъдем зарадвани с още по-добър изглед на Messier 90, докато тя еволюира в лещовидна галактика.