Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До 40 години хората ще имат колония на Луната

18 декември 2013, 14:14 часа • 181724 прочитания

След 30-40 години хората ще имат колония на Луната. Това е прогнозата на един от най-уважаваните астронавти от Международната космическа станция.

Командир Крис Хедфийлд, който привлече вниманието на обществеността, като публикува в Туитър хиляди снимки от Космоса и записа песента на Дейвид Боуи Space Oddity при нулева гравитация, предсказа, че лунна база ще заработи напълно до края на живота му.

Хедфийлд е убеден, че земляните ще имат база на Марс в следващите 70 години. 54-годишният астронавт смята, че двете цели са следващите логични стъпки в изследването на Космоса от хората.

"Това е модел, който следваме в последните 70 000 години. Ние постепенно овладяваме света. В последните 100 години стигнахме до Антарктида и сега има хора, които живеят там с месеци. Мисля, че до края на живота ми ще видим постоянна база на Луната. Установяването на постоянно обитание на Луната ще помогне за по-доброто изследване на Космоса", смята Хедфийлд.

По-рано тази година той се пенсионира след 35-годишна кариера, по време на която пътува до Космоса три пъти. Той участва в мисиите на две космически совалки и служи като командир на Международната космическа станция. Астронавтът счита, че станцията има още около 15 години живот, след което ще трябва да престане да работи. Тя вече изпуска амоняк в Космоса, ключово химическо вещество, необходимо за охлаждането й.

Създават се планове за принудително връщане на МКС на Земята, вероятно в океан, за да се избегне безконтролното падане на отломки в населени области. "Не искаме тя да падне в Уелс, например", заяви Хедфийлд пред зрители в Музея на науките в Лондон.

Астронавтът е убеден, че след падането на МКС на Луната ще бъде установена база. "В последните няколко седмици открихме, че има вода в почвата на Марс. Така че наистина се надявам до края на живота на нашите деца да започнем да установяваме база и на Марс", каза Хедфийлд. Той счита, че бъдещата база на Луната ще включва Китай и Индия, които развиват силно космическите си програми.

Източник: БГНЕС

Соня Иванова
Соня Иванова Отговорен редактор
Новините днес