Нептун е един от двата ледени гиганта, заедно с Уран, в нашата Слънчева система. Намира се около 30 пъти по-далече от нашата звезда в сравнение със Земята и тази планета прави пълно завъртане около Слънцето за 165 земни години. Този леден син гигант се върти около оста си много по-бързо от Земята, така че един ден на Нептун трае 16 земни часа. Какво още крие Нептун и защо е толкова специален, пише Live Science.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Кога хората са научили за съществуването на Нептун?
Нептун е първата планета, чието съществуване е доказано чрез математически изчисления, а не чрез емпирични наблюдения. Неочаквани промени в орбитата на Уран навеждат астронома Алексис Бувар на мисълта, че орбитата на Уран е подложена на гравитационни смущения от друга, неизвестна дотогава планета. Нептун впоследствие бива открита от Йохан Гал на 23 септември 1846 г. на позиция, прогнозирана от Юрбен Льоверие.
Впоследствие астрономите успяват за първи път да видят Нептун през телескоп. Но според учени от НАСА историческите записи показват, че астрономите са наблюдавали Нептун още през 1612 г., макар и да не са приемали този небесен обект за планета.
Това цветно изображение с висока разделителна способност на "Вояджър 2", направено 2 часа преди най-близкия подход, показва вертикален релеф в ярките облачни ивици на Нептун. NASA/JPL/JPL
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Нептун е получил името си от древния римски бог на морето. Може би това име е дадено на планетата заради синия цвят. Нептун изглежда така заради голямото количество метан в неговата атмосфера. Между другото, планетите Нептун и Уран имат различен цвят и както Фокус вече писа, учените най-накрая разбраха защо се е случило това.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Досега единственият космически кораб, който е достигнал до Нептун, е „Вояджър 2“, който прелита достатъчно близо до планетата (на разстояние от 4950 километра), за да направи първите снимки на ледения гигант през 1989 година.
Колко време е необходимо, за да се стигне до Нептун?
Нептун засега е последната открита планета в Слънчевата система, тъй като през 2006 г. Плутон загуби този статут и бе наречен планета джудже. Но учените продължават да търсят Деветата планета, за която се смята, че съществува в покрайнините на Слънчевата система. Неотдавна астрономите откриха нов мистериозен обект отвъд орбитата на Нептун, който смятат, че ще им помогне в търсенето на Планетата Х.
Нептун се намира на разстояние около 4,7 милиарда километра от Земята. „Вояджър 2“ измина това разстояние за 12 години, но се движеше с около 68 000 км/ч. И това далеч надхвърля скоростта на съвременните пилотирани космически кораби.
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
На Нептун е много студено
Температурата на Нептун в горната атмосфера е около -225 градуса по Целзий. Въпреки че Нептун е по-далеч от Уран, тези ледени гиганти имат приблизително еднаква температура. Също така вече е известно, че подобно на Юпитер и Сатурн, Нептун отделя повече топлина в Космоса, отколкото поглъща слънчевата енергия.
"Нептун е много интригуваща планета за нас. За него се знае още толкова малко и ни се струва, че много по-необичайни явления се случват в атмосферата на ледения гигант", казва Майкъл Роман от Университета в Лестър, Великобритания.
Нептун е и планетата с най-силните ветрове в Слънчевата система. Скоростта им може да надвишава 2000 км/ч. А един сезон на Нептун продължава цели 40 години.
От какво се състои Нептун?
Нептун се състои предимно от вода, амоняк и метан и според НАСА може да крие "супергорещ" океан под студените си облаци. Планетата няма твърда повърхност, но има твърдо ядро като Земята. Заедно с Уран, Нептун се нарича „леден гигант“. Името отличава Нептун от "азовите гиганти" Юпитер и Сатурн, защото Нептун и Уран имат повече молекули, образуващи лед.
Нептун и Уран са известни със своите „диамантени дъждове“. Това е възможно, защото високото атмосферно налягане на тези планети - което повече от 200 000 надвишава земното - разгражда метана в атмосферата и освобождава въглерод. След това въглеродът се групира в дълги вериги, за да образува кристални решетки, подобни на диаманти. Тези "диаманти" потъват през мантията, където се изпаряват при още по-екстремни условия – най-вътрешните области на мантиите на тези две планети вероятно достигат около 6727 градуса по Целзий с налягане 6 милиона пъти по-високо от земното, – преди да изплуват обратно и процесът да се повтори.
Има ли Нептун луни?
Пръстените на Нептун, заснети от широкоъгълната камера на "Вояджър 2" на 26 август 1989 г. от разстояние 280 000 километра. NASA/JPL
Нептун има не само 14 спътника, но и поне 5 пръстена, почти като Сатурн, въпреки че не са толкова явни. Тритон, най-големият от спътниците на Нептун, се върти в посока, обратна на въртенето на планетата. Тази обратна орбита показва, че Тритон невинаги е съпровождал Нептун и учените смятат, че е бил привлечен от гравитацията на Нептун от пояса на Кайпер преди милиони години.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Колко години му трябват на човека да долети до Нептун?