Индийската мисия "Чандраян-3" постигна исторически успех, като осъществи меко кацане на спускаемия апарат "Викрам" и лунохода "Прагиян" на лунната повърхност. Това стана на 23. август малко след 15:30 българско време.
Така Индия стана първата космическа сила, която успява да приземи апарат в района на лунния Южен полюс, и взима преднина в новата лунна надпревара. Южният полюс на Луната е богат на воден лед и други ресурси, които могат да бъдат експлоатирани като част от раждащата се космическа икономика. На борда на "Викрам" се намира лунохода "Прагиян", който ще изследва лунната повърхност.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Мисията "Чандраян-3" е третата от амбициозната програма за изследване на Луната "Чандраян" на ISRO (Индийска организация за космически изследвания).
Успешното кацане на "Викрам" е голям успех за индийската космическа програма и поставя страната в елитния клуб на държавите, които са кацали успешно на Луната. Индия е четвъртата страна, която постига това, след САЩ, Съветския съюз и Китай.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Припомняме, че този успех идва на фона на огромния провал на първата руска космическа мисия до Луната от почти половин век, след като преди дни станцията "Луна-25", която беше подготвяна над 10 години и чийто полет беше отлаган цели 8 пъти, се сблъска с Луната и се разби. Полетът на "Луна-25" първоначално бе планирано да се състои още през 2014 г., но оттогава пускането на апарата беше отлагано толкова много пъти, че накрая дори шведските специалисти, които трябваше да участват в руската мисия, изморени от чакане, излязоха от проекта и монтираха оборудването си на китайския луноход "Jade Hare", който успешно кацна на Луната през 2019 г., припомня The Moscow Times.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно