Проф. Огнян Колев от Института по невробиология към БАН е водещият автор в мащабно изследване на учени от НАСА, което беше публикувано в престижното издание Journal of Vestibular Research. Публикацията е плод на дългогодишен съвместен труд на Американската космическа агенция и българския професор, съобщават от Министерството на образованието и науката.
Още: Със сложна операция: Спасиха мъж с разкъсана аневризма в корема
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Тя проследява 20 полета на космическата совалка на НАСА и изследва проблемите в координацията на движенията на астронавтите. Проучването касае два аспекта - успешно пилотиране на космическия кораб, особено при приземяване и маневри през време на полет и правилното изпълнение на рутинните задачи и експерименти по време на полет. "Колкото и да е напреднала и да продължава да се усъвършенства технологията на космическия кораб и уредите му, от ключово значение за успешно осъществяване на полета и задачите му е човешкият фактор – астронавтът", изтъква проф. Колев.
Още: Преди 25 години официално заработи Международната космическа станция (ВИДЕО)
Огнян Колев и сътрудничеството му с НАСА
Публикуваното проучване е най-мащабното, правено от НАСА досега, а водещата роля в него на проф. Колев е изключително признание за България. Проф. Колев има още няколко съвместни статии с учени от НАСА, една от които беше публикувана преди няколко години в Nature Sci Reports.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Изключителен принос в българската наука: Проф. Август Иванов в "Студио Actualno" (ВИДЕО)
"За мен е удоволствие, че повече от две десетилетия сътруднича с най-голямата научна организация в света – НАСА, в провеждането на научни експерименти и че съм бил награждаван от нея", казва проф. Колев.
Още: Учени от БАН получиха награди за високи научни постижения
Още: Във ВМА направиха уникална за България съдова операция
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя