Наземният радиотелескоп ALMA откри най-убедителните доказателства за съществуването на троянски екзопланети (когато две планети се намират на една и съща орбита). Телескопът е открил в системата PDS 70 масивен облак прах в точка на Лагранж L5 на една от младите гигантски протопланети. Статията е публикувана в списание Astronomy&Astrophysics.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Троянските астероиди представляват малки тела от Слънчевата система, които обитават зони близо до точките на Лагранж L4 и L5 в системата Слънце – Земя и следват орбитите на планетите.
Земята си уловила още един астероид за компания (ВИДЕО)
Още през 2002 г. теоретично е показано, че много масивни скалисти троянци, чиято маса може да достигне категорията на суперземя, могат да бъдат в стабилна орбитална конфигурация за дълго време, което довежда до идеята за коорбитални планети – на една орбита може да има двойка тела от планетарен мащаб с близки маси.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Троянските планети може да са страничен продукт от процеса на формиране на планети и младите планетарни системи се считат за обещаващи места за тяхното търсене. Доскоро обаче бяха открити само няколко възможни кандидати.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Екип астрономи под ръководството на Олга Балсалобре-Руза от Центъра по астробиология в Мадрид съобщава за първите наблюдателни доказателства за съществуването на троянски екзопланети с помощта на радиотелескопа ALMA.
Немезида: Тайнственият спътник на Слънцето
Цел на наблюденията станала системата на млада звезда с ниска маса PDS 70, която принадлежи към типа T Телец и се намира на разстояние 370 светлинни години от Слънцето. PDS 70 става известна с откриването на две протопланети. Учените провеждали търсене на лъчение от обекти близо до точките на Лагранж на двете протопланети край PDS 70 в рамките на проекта TROY 2.
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
В резултат изследователите открили със статистическа значимост 4 сигма излъчване от прах с температура 19 келвина в близост до точка на Лагранж L5 на протопланетата PDS 70b. Това излъчване съответства на маса прах в диапазона от 0,03–2 лунни маси, която може да е остатък от процеса на формиране на планетата или материал за формирането на нов обект.
Невидимите спътници и пръстените на Земята
Това е вече третият случай на откриване на прах в близост до точките на Лагранж на протопланетите (първият и вторият са системите HD 163296 и LkCa 15). Това обаче е първият път, когато източник на излъчване се свързва с очакваното местоположение на троянска планета.