Американски изследователи от Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор“ са направили още една важна стъпка към отговора на въпроса, откъде идва водата на Земята. Изучавайки изотопния състав на лунните скали, те успели да установят, че космическите тела, участващи в древния сблъсък, образувал системата Земя-Луна, не са били богати на летливи елементи, по-специално вода.
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили
Така по-голямата част от водата на Земята или вече е присъствала тук първоначално, или някога в миналото е била доставена отделно от някакъв изключително богат на вода обект. Статия за това е публикувана в списание PNAS.
Тъй като системата Земя-Луна се е образувала в резултат на сблъсък на две големи тела (хипотетичния сблъсък на Земята с Тея) на много ранен етап от съществуването на Слънчевата система, на Луната, където процесите на тектоника на плочите и изветряне отсъстват, е възможно да се намерят улики за цялостната история на тази система.
Учени обясниха как се е появила водата на Земята
Още: Магнитни бури за седмицата 27 януари - 2 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: SpaceX ще изстреля 23 спътника Starlink в орбита от Калифорния
Независимо че около 70% от повърхността на Земята сега е покрита с вода, като цяло планетата остава сравнително сухо място в сравнение с много обекти от външната част на Слънчевата система, а Луната е още по-суха. По-рано се смяташе, че липсата на достатъчно летливи вещества, включително вода, се дължи на катастрофалното въздействие, изпитано през първите милиарди години от живота им.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Но изучавайки изотопния състав на лунните породи, изследователите открили, че телата, участващи в сблъсъка, образувал системата Земя-Луна, са имали много ниски нива на летливи елементи още преди удара и изобщо не са ги загубили в резултат на катаклизма. По-специално относителното количество на летливия и радиоактивен изотоп рубидий-87 (87Rb), което се изчислява въз основа на дъщерния изотоп стронций-87 (87Sr), е толкова ниско, че сблъскващите се тела трябва да са били сухи от самото начало.
Водата на Земята се е образувала с помощта на Слънцето
„Земята или се е родила с водата, която имаме сега, или ни е ударило нещо, което се е състояло предимно от чиста H2O почти без нищо друго. Нашето изследване изключва метеоритите или астероидите като възможни източници на вода на Земята и решително сочи варианта „родени с вода“, казва космохимикът Грег Бренека, един от съавторите на статията.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
В допълнение към значително стесняване на сценариите за придобиване на вода от Земята тази работа също така показва, че големите тела, които са се сблъскали, трябва да са дошли от вътрешната част на Слънчевата система и това събитие се е случило не по-рано от 4,45 милиарда години.