Върховният административен съд (ВАС) отхвърли искането на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД за спиране на изпълнението на Заповед № РД-16-33/15.01.2024 г. на министъра на икономиката и индустрията, свързана със Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт (ЗКРПТ).
Още: Фолксваген ще съкрати 35 000 работници в Германия до 2030 г.
Още: Ръководството на "Фолксваген" и синдикатите са близо до споразумение
Решението на ВАС може да бъде обжалвано пред петчленен състав, с частна жалба. Самото дело срещу заповедта продължава по същество - засега е отхвърлено искането на "Лукойл" изпълнението на заповедта да бъде спряно, докато бъде окончателно решено делото.
Още: "Лукойл Нефтохим" заменя руския петрол с внос от Казахстан, Ирак и Тунис?
Какво обжалва "Лукойл"?
Още: ФЬОНИКС Фарма България: „Кауза, а не работа“
Още: Сграда на годината 2024 - Grand Hotel Therme
Компанията счита, че несправедливо "е поканена да предекларира" вече внесена вноска във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС). Там се внасят "свръхпечалбите" на компаниите, спечелили от високите цени на енергийните суровини и енергията. Вноските се внасят съгласно чл.3, ал.1 ЗКРПТ (Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бизнес формула: "Техновит" управлява производството на бои и продажбите си по нов начин
За декември, 2023 година, вноската от "Лукойл" (де факто единствената компания, отговаряща на законовото определение за задълженост да дава свръхпечалбата си на държавата: лицата, които произвеждат нефтопродукти от суров нефт с произход от Русия или изнесен от Русия) е малко под 70 млн. лв. (69 904 372 лева). Тя е определена със Заповед № РД-16-33/15.01.2024 г. - вноската е различна всеки месец, защото има променливи в изчислението: средната цена през съответния месец на сорта "Брент", на сорта "Уралс" и движението на долара спрямо лева.
"Лукойл" твърди, че е внесла друга вноска - 45 млн. лв. и тя е точната при пресмятане, но имало "покана за предеклариране", което ще натовари несправедливо компанията с още почти 25 млн. лв. (24 584 167 лева). Затова и се обжалва размерът на исканата от държавата в крайна сметка вноска - почти 70 млн. лв. Съдът обаче посочва, че "Лукойл" не е представила доказателства дали и каква имуществена или неимуществена вреда ще претърпи заради заповедта. Освен това, има преобладаващ обществен интерес - с тези пари се плащат билети за обществен транспорт на деца от семейства от уязвими групи: Решено: С приходите от руски петрол кабинетът плаща билетите на 300 000 семейства с деца