Базираният е Калифорния, САЩ, електромобилен стартъп Fisker подаде молба за защита от фалит след серия от дискусии с голям производител на автомобили за евентуална инвестиция, които приключиха без успех, предава Bloomberg.
Още: Близък до Путин руски сенатор е имал дял в SpaceX на Мъск, докато е бил под санкции
Още: Премиерът каза колко са потенциалните купувачи на "Лукойл"
В своето изявление, подадено на 17 юни в съда в Делауеър, Fisker посочва активи на стойност между 500 млн. и 1 млрд. долара и пасиви между 100 млн. и 500 млн. долара. Документът защитава Fisker от кредиторите, докато разработва план за изплащането на дълга си към тях.
ОЩЕ: 5 автомобилни компании отказаха да спасят застрашен от фалит производител
Производителят на електромобили обяви фалит, след като по-рано представи по-слаби от очакваното финансови резултатие и заяви, че планира да съкрати 15% от работната си сила. Fisker посочи през февруари, че изпитва „сериозни съмнения“ относно способността си да продължи своя бизнес, освен ако не може да си осигури допълнителн финансиране.
Още: Fanta и Xbox си партнират, за да отпразнуват любимите вкусове
Още: Much Better: Първата комуникационна агенция за жени стартира в България
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "За всичко друго сме втасали": Борисов е против одържавяването на "Лукойл" (ВИДЕО)
Снимка: iStock
Fisker разкри през март, че си е осигурил финансиране от 150 млн. долара от съществуващ заемодател, но финансирането зависи от стартирането на инвестиция от неидентифициран автомобилен производител. Но преговорите с въпросния концерн са приключили без сделка.
Фалитът е обявен в момен, когато производителите на електрически превозни средства изпитват затруднения да се адаптират към забавящите се продажби в САЩ и Европа. Въпреки че ентусиазмът за електромобилите остава силен, близо 60% от глобалните продажби на електромобили през 2024 г. ще бъдат реализирани в Китай, изчислява BloombergNEF в доклад от януари.
Още: Boeing отчете най-голямата си загуба от години
Още: Какво се случва с акциите на технологичните компании след драстичния срив?
ОЩЕ: Някогашният най-скъп стартъп в САЩ излиза от процедурата по фалит
Концернът се сблъска с производствени и технически проблеми, като миналата година понижи насоките си за производство. Фалитът на компанията е предхождан от тези на редицата други стартъпи в сферата на електромобили, включително Charge Enterprises, която инсталира зарядани станции. Тя подаде молба за защита от фалит през март. Производителите на електромобили Lordstown Motors и Proterra подадоха молба за банкрут миналата година.