Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бизнес с протеинови барчета привлича все повече внимание

03 януари 2024, 13:16 часа • 2839 прочитания

След редица победи на първа инстанция заради протеиновите им барчета, компанията "БОРН УИНЪР ГЛОБАЛ" ЕООД се оплаква и от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Още: Фолксваген ще съкрати 35 000 работници в Германия до 2030 г.

Още: Ръководството на "Фолксваген" и синдикатите са близо до споразумение

Защо?

В 8 големи града съдилищата на първа инстанция не признават решението на Комисията за защита на потребителите (КЗП) да наложи глоби заради нелоялни търговски практики с протеиновите барчета: На първа инстанция: Катастрофална загуба за КЗП по знаково дело

Сега от фирмата-производител се оплакват, че буквално в последния работен ден преди празниците КЗК им е наложила глоба за нелоялна конкуренция- 7% от нетните приходи от продажби на дружеството за 2022 г. Глобата е 156 310 лв.

Още: ФЬОНИКС Фарма България: „Кауза, а не работа“

Още: Сграда на годината 2024 - Grand Hotel Therme

Според глобеното дружество, санкцията е "атака от КЗК". Фирмата счита, че аргументите за глобата - че визията на опаковката на техния продукт прилича заблуждаващо на опаковката на конкурентен продукт, са абсурдни: "В решението на КЗК няма посочен аналитичен метод за сравнение на продукти. Няма посочена експертиза или допитване до потребители. На чисто субективен принцип на око са изведени "основни прилики" и "основни разлики". Забранява ни се да продаваме цели стокови групи - протеинови барове, флапджак и протеини на прах. Имаме над 40 продукта, попадащи в забраната. Повече от половината нямат аналог при конкурентната фирма, за която се твърди, че имитираме. Как имитираме нещо, което не съществува при нашия конкурент. Въпреки това ни налагат забрана да продаваме и продуктите, които нямат аналог при нашия конкурент", гласят част от оплакванията.

Компанията пресмята, че с решението ефективно ѝ се срива бизнесът и се нанася загуба от над 5 000 000 лв.

Решението на КЗК - ТУК. То е 332 страници! Сравненията на опаковките са в точка 127 и подточките ѝ, така че всеки може да види на каква база е взето решението за нелоялна конкуренция.

По-интересното е, че в случая изглежда става въпрос за пререкания между бивши съдружници - Антон Големанов и Венцислав Георгиев, на база кой какъв бизнес може да развива предвид споразумение между двамата. КЗК глобява Големанов с 40 000 лв. при сегашния случай.

Още: Луксозна нова сграда в София предлага уникални апартаменти

Още: Магазините на Vivacom ще бъдат с празнично работно време

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес