Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Д-р Колевски: „Александровска“ е единствената болница, в която изследваме чревния микробиом

07 април 2023, 12:37 часа

„Всички здравословни проблеми тръгват от червата”. Преди хиляди години бащата на медицината Хипократ е стигнал до извода, така верен и днес.

Още: Историята на Мартин Кожуклиев - първият българин с две изкуствени сърца

Още: Проф. Каяхан Улуч за борбата с невромускулните заболявания

През 1886 година австрийско-немският педиатър Теодор Ешерих открива наличието на бактерия в стомаха на дечица, които са имали диария. Както можете да се досетите, става дума за наречената на него Escherichia coli.  Това откритие е революционно и поставя началото на определянето на редица други микроорганизми, които живеят в тялото ни. Някои – полезни, други - не съвсем. Така се стига и до сензационното откритие, че именно тези малки микроскопични микроорганизми съставляват над 90% от клетките в нашето тяло, както и формират генетиката ни. За да може днес да стигнем до определението:  „Представете си микробния "свят" като милиарди вселени, всяка от които е съставена от хиляди или милиони галактики и ще имате някаква представа за мащаба на предизвикателството на микробната екология“ (Къртис, 2007 г., стр. 1).

Гостът на Радина Василева днес - началникът на Лабораторията по микробиология в „Александровска“ болница д-р Александър Колевски споделя, че чревният микробиом е свързан с почти всичко, което се случва в човешкия организъм. Чрез генетичния метод той и колегите му от лабораторията отриват основните родове микроорганизми, които живеят в червата на пациента им, както и какви са техните съотношения. Ако има нарушение в тях се провежда консултация, препоръчва се конкретна диета и задължително - консултация с диетолог. При необходимост д-р Колевски насочва пациента и към гастроентеролог или коремен хирург. „Нашите резултати не са от 2 реда, както повечето лабораторни резултати, а са по 7-8 до 10 страници. Представете си бактериални клетки, които отделят метаболитни продукти в следствие на храненето си, които навлизат в човешкото кръвообращение. В следствие на това в 1  грам фекална маса се съдържат 1 00000000000 бактерии. Отделянето на тези метаболити влияе на почти всяко нещо в тялото ни“. А за пример посочва научен труд, публикуван в Nature – едно от най-старите, популярни и авторитетни научни списания в света, според който след първи триместър на бременноста по фекалната проба може да се установи рискът от прееклампсия или пренатален диабет.

Какво още - вижте целия разговор тук:

Още: Как да подсилим имунитета на подрастващите за грипния сезон

Още: Д-р Неутов: Мини инвазивната кардиохирургия е като да сглобяваш корабче в бутилка от матово стъкло

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Радина Василева
Радина Василева Отговорен редактор
Новините днес