Гората Хамбах е на около 12 000 години. Днес от нейната първоначална площ са запазени 10%. Това е един от най-старите горски масиви, обитаван от стотици животински видове, които сега са на границата на измирането. На същото място е разположен и най-големият в Европа въглищен басейн, управляван от енергийния гигант RWE. Заради добиването на кафяви въглища компанията вече е изсякла част от вековните дъбове, пресуши огромни територии в района и дори обърна руслото на няколко реки. Жителите на 30 селища, намиращи се в близост бяха принудени да напуснат домовете си, тъй като местата вече не са годни за живот. Приказният зелен Хамбах се превръща в гигантска въглищна мина.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Безпрецедентни акции за защита
Разбирайки за плановете на RWE за по-нататъшното унищожаване на гората, екоактивисти създават лагер на място. През 2018 година в короните на дърветата изникват къщички. Някои от активистите живеят в гората повече от 5 години. През септември 2018 година административният съд на Кьолн постанови премахването на лагера, позовавайки се на нарушаване на правилата за пожарна безопасност. Това предизвика възмущението на екологичните организации и предизвика нова вълна от протести, пише greenpeace.org.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
На 16 септември 2018 година се проведе акцията "Разходка в гората", в която взимат участие около 7 хил. души. Не минава без сблъсъци и полицията използва лютив газ.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Независимо, че RWE е разработила програма за рекултивиране на територията (към 2100 година е планирано шахтите да бъдат превърнати в най-голямото пресноводно езеро в Германия), активистите и местните жители са възмутени от случващото се: заради собствената изгода концернът възнамерява да унищожи последните хектари на вековната гора, ценна от научна и изследователска гледна точка.
На 6 октомври 2018 г. се проведе най-големият протест "Wald retten - Kohle stoppen" (Спасете гората - спрете въглищата). По данни на организаторите в него са участвали 50 хил. души, според полицията активистите са били между 25 000 до 30 000 души.
Окончателното съдебно решение за бъдещето на зеления рай се очаква през 2020 г.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
Защо тази история засяга целия свят?
Докато 20 държави по време на конференцията на ООН за климатичните промени взеха решение да се откажат от използването на въглища за производството на електроенергия, Германия продължава да унищожава гори и да разработва находища на въглища.
През юни 2018 година германското правителство създаде комисия за подготовка за излизането на страната от енергетиката с въглища. Комисията съобщи, че в края на 2018 година ще обяви датата, на която страната ще се откаже напълно от използването на въглища, но въпреки това концернът RWE пристъпи към изсичането на горите, без да изчака решението.
Макар Германия да заема едно от водещите места по използването на алтернативни източници на енергия, около 40% от производството на ток е резултат от изгаряне на въглища. Три от петте най-"мръсни" въглищни ТЕЦ са на RWE и се намират в Германия.
Вижте снимки от протестите за спасяването на гората в ГАЛЕРИЯТА ТУК