Генетичното разнообразие на две трети от популациите на животни и растения намалява, което затруднява адаптирането към промените в околната среда. Дълго време преди даден вид да изчезне, популацията става по-малка и по-фрагментирана, което намалява броя на потенциалните партньори и съответно на генетичното смесване. Това прави видовете по-уязвими към бъдещи заплахи, като например болести.
Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Тревожна тенденция
„Изненадваща тенденция е, че наблюдаваме намаляване на генетичното разнообразие дори сред много видове, които не се считат за застрашени“, заяви съавторът на изследването Катрин Грюбер, биолог по опазване на околната среда в Университета в Сидни. Изследователите проучват данни за 628 вида, за които са събрани данни между 1985 и 2019 г. Най-голяма загуба на генетична вариация е наблюдавана при птиците и бозайниците. Констатациите са публикувани в списание Nature. „Когато един вид има различни генетични решения, той е по-способен да се справи с промените“, каза Давид Ногуес-Браво от Университета в Копенхаген. Ако нова болест се разпространи сред популацията или климатичните промени променят летните валежи, някои индивиди ще се справят по-добре от други, отчасти благодарение на гените си. По-голямото генетично разнообразие означава и по-голям шанс за оцеляване на даден вид", добави той.
Още: Екологичната цена на интернет - няма селфи без емисии (ГРАФИКИ)
Усилията
Усилията за опазване на околната среда, насочени към свързване на изолирани популации – по същество разширяване на фонда за запознанства за даден вид – могат да помогнат за поддържане или дори възстановяване на генетичното разнообразие, предаде БГНЕС. Пантерите във Флорида са застрашен вид, който постоянно губи местообитанията си заради магистралите и разрастването на градовете. Към средата на 90-те години на миналия век останалите големи котки в Южна Флорида показват ясни признаци на кръвосмешение – прегънати опашки и нисък брой сперматозоиди при мъжките. Биолозите пренасят осем женски пантери от Тексас във Флорида. 20 години по-късно броят на пантерите във Флорида в дивата природа е нараснал значително, а генетичното разнообразие се е увеличило.„Изолираните популации страдат. Решението е да ги свържем отново“, изтъкна Стюарт Пим, еколог от Университета Дюк, който не е участвал в изследването.
Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването