Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Световният океан започва да "губи памет": с какво това заплашва планетата

11 май 2022, 09:50 часа • 4377 прочитания

Океаните се променят поради изменението на климата. Появяват се аномални явления в океанската температура, структура, течения и дори цвят. Обикновено стабилната океанска среда става все по-непредсказуема и неустойчива. Според учените това е сякаш световните океани "губят паметта си", съобщава ScienceAlert.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

„Паметта на Световния океан може да се счита за онези условия във водата, които се явяват неизменни. Можем да кажем, че океаните са били предсказуеми, тоест всичко случващо се в тях е можело да бъде предвидено. Това важи например за нивото на повърхностната температура. Но през следващите десетилетия океанът ще се промени поради изменението на климата и ще става все по-непредсказуем“, казва Хуей Ши от Института Фаралон, Калифорния (САЩ).

Учените са анализирали състоянието на температурата на повърхността на Световния океан и неговия подповърхностен слой, който се простира до 50 метра дълбочина. Този слой вода обикновено показва стабилна температура и е по-малко подложен на изменение в сравнение с температурата на въздуха над океаните.

Според изследването, което се основава на компютърни симулации на състоянието на океаните в бъдеще, температурните показатели в горния слой на водата ще се променят и тези промени могат да бъдат значителни.

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Небето над Антарктида се променя и това може да бъде опасно за планетата

„В този случай, ако говорим за паметта на океана, тогава той сякаш запомня условията, които съхранява в бъдеще, но в близките десетилетия това може да не се случи“, казва Хуей Ши.

Учените смятат, че в океаните се повишава нивото на смесване на водата в горните слоеве и това ще доведе дотам, че океаните ще бъдат по-податливи на температурни промени.

Засега учените не изяснили как точно тази ситуация ще се отрази на морския живот. Изследователите са уверени, че това определено ще го засегне, но част от морските обитатели вероятно ще успее да се адаптира към новите условия.

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

"Това, че условията в океаните се променят, представлява заплаха за прогнозиране на по-нататъшни промени. Това снижава например способността ни да прогнозираме появата на мусони и други свързани с океаните атмосферни явления", казва Ши.

Според учените в бъдеще поради изменението на климата на Земята все по-често ще се появяват екстремни и опасни метеорологични явления. Но те ще бъдат по-трудни за прогнозиране, ако океанът „напълно изгуби своята памет“.

Изследването е публикувано в Science Advances.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Колко скоро ще потънат под вода Малдивите, Банкок и Маями?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес