Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Според Кристалина Георгиева: Заради коронавируса бедните няма да помагат да спрем климатичните промени и ще останат бедни

26 април 2021, 12:25 часа • 2699 прочитания

"Суровата реалност е, че по-бедните нации са изложени на риск да пропуснат историческата трансформация към нова глобална икономика, изградена на зелени и дигитални основи". Това  посочва управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева в свое изявление, публикувано на сайта на МВФ.

Думите на Георгиева са сигнал за сериозна опасност, предвид факта, че промяната на климата все по-отчетливо се счита за глобален проблем от първостепенна важност за планетата. Но ако по-бедните не могат да се включат в решаването му, то въпросът е не само дали ще бъде решен, а и дали бедните някога ще могат да догонят богатите - или поне в бъдеще, което не се измерва с векове наред.

Всеизвестен факт е, че най-развитите сега икономики са вървели по път, който включва индустриализацията - чрез експлоатация на природни ресурси като въглища, полезни изкопаеми и горива. Но ако бедните не могат да вървят по същия път заради пандемията и заради факта, че вече трябва да се вземат мерки за развитие, което не включва досегашния индустриален модел с толкова замърсяване, тогава как ще могат да станат богати?

Според съвместно проучване на китайската компания Huawei и Oxford Economics от 2017 г., през 2025 г. 24.3% от световния БВП ще се дължи на дигиталната икономика. Това се равнява на 23 трилиона долара. В същото време, според проучване на Световната банка, едва около 35% от населението на развиващите се страни има достъп до интернет спрямо около 80% от популацията на напредналите икономики.

Колко ще струва на бедните да преодолеят пандемията, за да могат да мислят изобщо за неща като климатичните промени и тръгване по пътя на по-доброто - НАУЧЕТЕ В EXPERT.BG!

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес