Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сибир гори, Гренландия се топи

21 август 2019, 19:30 часа • 17318 прочитания

Сега Аляска не е синоним на студ. В Анкъридж - най-гъсто населеният град на американския щат Аляска на 4 юли бяха регистрирани 32 градуса - небивала температура за тези ширини. По данни на Greenpeace в същото време Гренландия се топи с невиждани темпове, а в Сибир тази година пожарите унищожиха почти 15 млн. ха гори. По-голямата част от горските пожари, бушували на обширните руски територии се случиха в отдалечени райони, където властите не са длъжни да се борят със стихията, пише испанското издание El Pais.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

По оценка на еколозите в Сибир, където Владимир Путин обикновено се занимава с пешеходен туризъм или се пече, ще е необходим повече от един век, за да се възстановят изгорелите гори.

Това съчетание на факторите само задълбочава климатичните промени. Австралийският изследовател Джон Чърч предупреждава, че в близко бъдеще климатът може кардинално да се измени. Ако незабавно не се спре глобалното затопляне рискът от това огромни площи суша да се окажат потопени е огромен. "Коктейлът" от натрупани парникови газове и повишената температура на атмосферата ще доведе но повишаване на морското равнище и нови опасности. 

През това лято вече се чуха тревожни сигнали. Експертите предупреждават, че затоплянето на щата Аляска е резултат от повишаването на температурите в тропическата зона на Тихия океан заради повишеното изхвърляне на парникови газове. Освен това през юли леденият щит на Гренландия загуби 197 т лед, което е равно на 80 милиона олимпийски басейна. Ако това продължи по същия начин то може да се провокира едно от най-големите разтапяния на ледовете в Грендландия от 1950 година насам, когато започват да се провеждат изследвания. 

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Гигантският датски остров, на който Доналд Тръмп хвърли око, се използва често, за да се прецени каква вреда може да бъде нанесена на планетата ни.  

Учените са пресметнали, че ако всички ледници на Гренландия се разтопят в някои места на Земята морското равнище ще се повиши със седем метра.

Амазония също не е пощадена от пожари.

Превод: Actualno.com

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес