Според изчисленията на японски климатолог мащабът на предстоящото измиране на живи организми е силно надценен и антропогенното повишаване на температурата едва ли ще доведе до масова смърт на видове по-рано от средата на хилядолетието.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Днес глобалното затопляне и други фактори, свързани с човешката дейност, водят до изчезването на много видове. Смята се, че ако не успеем да вземем спешни мерки, по-нататъшното повишаване на температурата до 2100 г. ще направи настоящото измиране наистина масово, поставяйки го наравно с петте предишни подобни бедствия.
Но новата работа на японския професор Кунио Кайхо от Университета в Тохоку позволява да се отложи тази дата за много по-далечно бъдеще. Според неговите изчисления температурата ще се покачи до критично ниво едва около 2500 година, което означава, че човечеството има достатъчно време да спре процеса. За това ученият пише в статия, публикувана в списание Biogeosciences.
Професор Кайхо използва данни за глобалната температура, температурите на земята и сушата по време на миналите масови измирания с информация за броя на изчезналите тогава видове. В допълнение към шестте най-големи – ордовикско, девонско, пермско, триаско, креда-палеогенско и настоящия холоценско – ученият разглежда събития от по-малък мащаб, като масовото изчезване на видове в края на гуадалупската епоха от пермския период.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Сравнението на тези цифри показало, че делът на изчезналите видове практически линейно зависи от температурните аномалии в техните местообитания. За най-големите масови измирания отклонението е трябвало да бъде доста голямо и да съответства на повишение на средната глобална температура с девет градуса по Целзий или спадане със седем градуса. Това е много повече от предишни оценки, които прогнозират масово холоценско измиране със затопляне над 5,2 градуса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Според днешните представи до 2100 г. средната глобална температура ще се повиши с 4,4 градуса, а границата от девет градуса няма да бъде достигната преди 2500 г., дори и при песимистичен сценарий. Измиране на видове ще настъпи и вече се случва, но мащабът може да не е толкова катастрофален, колкото по време на най-известните измирания от миналото.
Новите изчисления обаче може да не вземат предвид най-важния допълнителен фактор, който е характерен за сегашното холоценско измиране. Днес източник на проблемите за биосферата се е оказал човекът, а нашата стопанска дейност повишава температурата много по-бързо, отколкото в миналото. Пермското измиране и затопляне се е развило за период от около 60 хиляди години, а днешното се случва в мащаб от стотици години. Това рязко намалява способността на живите популации да се приспособят към промените и очевидно ще ускори допълнително тяхното измиране.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Земята преживява Шестото масово измиране?
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора