Обемът на прясната вода, която реките доставят до Северния ледовит океан, се е увеличил с 10% през последните 60 години. Това може да доведе до преструктуриране на системата на притоци в Арктика, предаде КРОСС.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Международен екип от учени от САЩ, Китай, Германия, Япония и Великобритания са установили, че през последните 60 години в басейна на Арктика оттока се е увеличил с 10% до около 1.7 кубични километра годишно, което е еквивалентно на обема на водата в езерото Онтарио в Съединените щати, съобщава РИА Новости.
Учените са изследвали различните причини, които могат да доведат до повишен отток, сред които е ускоряването на топенето на замръзналата земя в полярните региони на планетата. Въпреки това, експертите са заключили, че основната причина за увеличаването на оттока е увеличаването на количеството на валежите.
Според изследователите, увеличаването на притока на прясна вода може непредсказуемо да промени системата от течения в Северния ледовит океан, което ще доведе до промени в климата в региона.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Редактор: Сияна Любомирова
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?