По повод Световния ден на мигриращите птици екраните в софийското метро два дни (8-ми и 9-ти октомври) ще излъчват видео, посветено на едни от най-редките мигриращи видове у нас – египетския лешояд, червеногушата гъска и малкия креслив орел.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Инициативата е на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и цели запознае хората отблизо с едно от най-впечатляващите, но и най-опасните събития в живота на птиците – миграцията. Линиите на метрото пресъздават различните посоки, спирки за почивка и крайни дестинации, които трите емблематични вида избират – египетският лешояд поема към Африка, чак до Субсахарска Африка, малкият креслив орел също се насочва на юг и достига най-южната част на континента, а червеногушата гъска идва в страната ни чак от Арктична Русия.
Освен хилядите километри неуморен полет, тези птици са подложени и на много застрашаващи ги фактори по време на миграция, причинени от човека – отрови, незаконен острел, опасни електрически стълбове, загуба на местообитания.
По случай Деня в близост до Провадия БДЗП организира и друго събитие – откриване на беседка и чешма, посветени на египетския лешояд. Градът приютява най-известното семейство египетски лешояди у нас, което повече от 10 години наблюдаваме на живо чрез поставена онлайн видеокамера.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Световният ден на мигриращите птици се отбелязва два пъти всяка година – през втората събота на май и на октомври, и цели да повиши осведомеността за опазването на мигриращите птици и техните местообитания. През 2021 темата на деня е свързана с менталното здраве на хората и по-конкретно с това как досегът до природата и птиците ни помага да се чувстваме добре. Редица научни изследвания доказват връзката между щастието и запазената околна среда и многообразието от птици, които ни заобикалят. Птичите песни ни помагат да се успокоим, да се концентрираме по-добре и да се освободим от стреса. Условията, в които вече втора година се намираме заради пандемичната обстановка, накараха много хора да се обърнат още повече към природата и наблюдението на птици, като извор на положителни емоции и релаксация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?
Инициативите по повод Международния ден на мигриращите птици се организират от БДЗП в рамите на LIFE проектите „Нова надежда за египетския лешояд“, „Сигурен прелетен път“ и „Земите и горите на орела“.