Летата в Северното полукълбо ще бъдат с опасно по-дълги горещи вълни, суши и дъждове, дори ако човечеството успее да ограничи глобалното затопляне до два градуса по Целзий, казаха учените в понеделник.
С един градус затопляне от предииндустриалните времена досега, екстремното време от този вид вече е станало по-интензивно, като само една топлинна вълна през 2003 г. доведе до 70 000 смъртни случая само в Европа.
Но новото проучване, публикувано в списанието Nature Climate Change, е първото, което количествено определя колко по-дълго могат да продължат подобни събития, ако температурите се повишат с още един градус.
„Можем да видим значителна промяна в летните метеорологични условия“, казва водещият автор Петер Пфлайдерер, изследовател от университета Хумболт в Берлин.
"Екстремното време би станало по-устойчиво - горещи и сухи периоди, както и последователни дни от силен дъжд, всички те ще продължават по-дълго."
Дори и малкото увеличение на продължителността на екстремните метеорологични събития може да има пагубно въздействие върху човешкото здраве, производството на храни, биологичното разнообразие и дори икономическия растеж.
По време на топлинната вълна през 2018 г. в Европа, например, няколко горещи и сухи периоди – всеки траещ седмица - доведоха до загуби от 15 процента от добива на пшеница в Германия.
В Съединените щати последните 12 месеца бяха най-влажните, като големи части от територията им бяха обездвижени от непрекъснати валежи и наводнения.
Проучването разглежда промените в климатичната система на северното полукълбо, които може да са причина за по-екстремно време.
„Климатичните модели показват систематично отслабване на мащабната лятна атмосферна циркулация - включително струйните течения и пътищата на бурята - докато планетата се затопля“, казва съавторът Дим Коуму, изследовател от университета Врийе в Амстердам.
Двуседмични горещи вълни
"Увеличаването на устойчивостта на времето може да бъде свързано с отслабване на тази циркулация."
Тъй като тя се забавя, горещите и сухи условия могат да се натрупат над континентите. В същото време водоносните урагани и тайфуни могат да се задържат по-дълго на едно място.
Според новите открития, вероятността от горещи периоди, продължили повече от две седмици в света при увеличение на темпе4ратурата с 2 градуса по Целзий, ще нарасне с четири процента в сравнение с днес, с още по-големи увеличения в Източна Северна Америка, Централна Европа и Северна Азия.
Подобните на суша условия от повече от 14 дни ще станат с 10% по-вероятни в централна Северна Америка.
А пристъпите на продължителен силен дъжд ще скочат с повече от една четвърт в цялата северна умерена зона, предаде БГНЕС.
Всички тези въздействия биха дошли на фона на по-интензивни засушавания, дъждове и горещи вълни, като рекордно високите температури, които изгаряха голяма част от северното полукълбо през юни и юли тази година.
"При затопляне над 2 градуса по Целзий бихме очаквали още по-големи крайности на устойчивост на топлина", каза пред АФП съавторът Карл-Фридрих Шлойснер, ръководител по науката и въздействието на климата на базираната в Берлин Climate Analytics.
„Имайки предвид сегашните бавни темпове на намаляване на вредните емисии, това извежда света на пътя към повишаване на температурата с 3 градуса по Целзий, нашето проучване подчертава необходимостта от спешни действия.“
Парижкото споразумение от 2015 г., което влиза в сила през следващата година, възлага на световните държави да ограничат затоплянето до "доста под" 2 градуса по Целзий и 1,5 градуса ако е възможно.
"Ограничаването на затоплянето до 1,5 градуса значително би намалило въздействието от екстремното лятно време", каза Шлойснер.
Много учени обаче твърдят, че 1.5 градуса вече не е в постижимо - емисиите на CO2 са се покачили до нови рекорди за последните две години и са на път да го направят отново през 2019 г.