Най-богатият 1% от световното население е отговорен за над два пъти повече въглеродни емисии, отколкото най-бедната половина от световното население.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Колкото по-проспериращо е човечеството, толкова повече уврежда климата в дългосрочен план. 630 милиона души – т.е. най-богатите сред населението на земята - са довели до отделянето на над два пъти повече вредни за климата емисии на въглероден диоксид (CO2) в атмосферата, отколкото бедната половина на човечеството. Това става ясно от доклад, публикуван от организацията за развитие Oxfam преди общия дебат на 75-ото Общо събрание на ООН в Ню Йорк, който започва във вторник.
Проучването „Противодействие на въглеродното неравенство“ изследва за колко емисии на CO2 са отговорни отделните групи хора, разделени по доходи. Периодът на анализ е в годините между 1990 и 2015 г., през които вредните за климата емисии в световен мащаб са се удвоили.
Oxfam подчертава, че това увеличение се дължи по-специално на най-богатите десет процента (630 милиона души), а не на глобалната средна класа, както често се предполага. Те са отговорни за над половината (52 процента) от емисиите на CO2 през разглеждания период. Най-богатият един процент от земното население е виновник за цели 15 процента, докато по-бедната половина от световното население е отговорна само за седем процента от емисиите на въглероден диоксид.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Според Oxfam неравенството играе критична роля за ускоряване на климатичната криза. Според доклада най-богатите десет процента от населението (8,3 милиона души) в Германия са отговорни за 26 процента от емисиите на CO2 от 1990 г. насам. По-голямата, по-бедна половина от германското население „произвежда“ малко повече от 29 процента.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
„Катастрофалните последици от климатичната криза вече се усещат на много места“, подчерта Елен Емке, анализатор за социалното неравенство в Oxfam Германия. „Отговорна за това е политика, която разчита на потребителски стимули, обещава постоянен растеж и икономически разделя света на победители и губещи.“ Най-бедните плащат цената на потребителската лудост на богато малцинство.
Oxfam призовава богатите да намалят потреблението си на CO2, да инвестират повече в обществена инфраструктура и да трансформират икономиката по съобразен с климата начин, пише БГНЕС.