Яденето на повече зеленчуци и плодове и по-малко месо и млечни продукти може значително да намали въздействието ви върху околната среда, смятат от ООН в Twitter.
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света
As we enter the #NewYear, make #ClimateAction your resolution:
— United Nations (@UN) January 3, 2023
Eating more vegetables & fruits and less meat & dairy can significantly lower your environmental impact.
Get more ideas for how you can #ActNow to help protect our planet: https://t.co/TrmoKhXA2Y pic.twitter.com/9y8vevWXAd
От ООН дават и още идеи за това как можете #ActNow да се помогне за защитата на нашата планета.
Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
„Пестете енергия у дома, ходете пеша, карайте колело или вземете обществен транспорт, , обмислете вашето пътуване, изхвърляйте по-малко храна, използвайте повторно, поправете, рециклирайте, променете източника на енергия в дома си, преминете към електрическо превозно средство“, са сред идеите на организацията за опазване на природата.
ОЩЕ: ООН с уникално споразумение: Да защити 30% от сушата и морето до 2030 година
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
„За да се запази климатът, пригоден за живеене, емисиите на парникови газове трябва да бъдат намалени наполовина до 2030 г. и до нула до 2050 г. Трябва да се предприемат смели, бързи и широкообхватни действия от правителствата и бизнеса. Но преходът към свят с ниски въглеродни емисии също изисква участието на гражданите - особено в развитите икономики. ActNow е кампанията на Обединените нации за индивидуални действия по изменението на климата и устойчивостта. Всеки един от нас може да помогне за ограничаване на глобалното затопляне и да се погрижи за нашата планета. Като правим избори, които имат по-малко вредно въздействие върху околната среда, ние можем да бъдем част от решението и да повлияем на промяната“, заявяват от ООН.
Организацията е направила приложение, с което гражданите могат да регистрират своите действия за опазването на околната среда.
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
„Нашият начин на живот оказва дълбоко влияние върху нашата планета. Нашите избори имат значение. Около две трети от глобалните емисии на парникови газове са свързани с частните домакинства. Електричеството, което използваме, храната, която ядем, начинът, по който пътуваме и нещата, които купуваме, допринасят за „въглеродния отпечатък“ на човека, количеството емисии на парникови газове, свързани с дейностите на индивида“, посочват още от ООН.
ОЩЕ: България е на трето място по защитени зони в Европа