Яденето на повече зеленчуци и плодове и по-малко месо и млечни продукти може значително да намали въздействието ви върху околната среда, смятат от ООН в Twitter.
Още: Не само живите са важни. Учени разкриха ползата от мъртвите дървета
Още: Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)
As we enter the #NewYear, make #ClimateAction your resolution:
— United Nations (@UN) January 3, 2023
Eating more vegetables & fruits and less meat & dairy can significantly lower your environmental impact.
Get more ideas for how you can #ActNow to help protect our planet: https://t.co/TrmoKhXA2Y pic.twitter.com/9y8vevWXAd
От ООН дават и още идеи за това как можете #ActNow да се помогне за защитата на нашата планета.
Още: Meteo Balkans предупреждава: Чудовищни урагани ще се сформират за броени часове
„Пестете енергия у дома, ходете пеша, карайте колело или вземете обществен транспорт, , обмислете вашето пътуване, изхвърляйте по-малко храна, използвайте повторно, поправете, рециклирайте, променете източника на енергия в дома си, преминете към електрическо превозно средство“, са сред идеите на организацията за опазване на природата.
ОЩЕ: ООН с уникално споразумение: Да защити 30% от сушата и морето до 2030 година
Още: Твърде скоро: Настъпва краят за императорския пингвин
Още: Природата алармира: Покривката на Арктика е критично ниска
„За да се запази климатът, пригоден за живеене, емисиите на парникови газове трябва да бъдат намалени наполовина до 2030 г. и до нула до 2050 г. Трябва да се предприемат смели, бързи и широкообхватни действия от правителствата и бизнеса. Но преходът към свят с ниски въглеродни емисии също изисква участието на гражданите - особено в развитите икономики. ActNow е кампанията на Обединените нации за индивидуални действия по изменението на климата и устойчивостта. Всеки един от нас може да помогне за ограничаване на глобалното затопляне и да се погрижи за нашата планета. Като правим избори, които имат по-малко вредно въздействие върху околната среда, ние можем да бъдем част от решението и да повлияем на промяната“, заявяват от ООН.
Организацията е направила приложение, с което гражданите могат да регистрират своите действия за опазването на околната среда.
Още: Как ще изглежда Антарктида без ледовете
Още: Прогноза на учени: Идва "камшичен удар" от наводнения и суши
„Нашият начин на живот оказва дълбоко влияние върху нашата планета. Нашите избори имат значение. Около две трети от глобалните емисии на парникови газове са свързани с частните домакинства. Електричеството, което използваме, храната, която ядем, начинът, по който пътуваме и нещата, които купуваме, допринасят за „въглеродния отпечатък“ на човека, количеството емисии на парникови газове, свързани с дейностите на индивида“, посочват още от ООН.
ОЩЕ: България е на трето място по защитени зони в Европа