Двадесет и пет годишно изследване, резултатите от което са представени в сп. Geology, показва, че мравките са рекордьори по улавянето на въглеродния диоксид от атмосферата. Насекомите се оказват най-мощните биологични агенти на ерозията на минералите, предаде БТА.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Роналд Дорн от Университета на щата Аризона е сравнил как осем вида мравки, термити, торф, оголена почва и обикновена пръст разтварят два типа широко разпространени минерали - калциеви и магнезиеви силикати. Експериментът е продължил 25 години на шест участъка земя в щатите Тексас и Аризона. Учените са изследвали състава на почвата под мравуняци и са установили, че насекомите ускоряват процеса на превръщане на минералите в калциев и магнезиев карбонат (MgCO3 и CaCO3) от 50 до 300 пъти.
По време на този процес към минералите се присъединява въглероден диоксид от атмосферата. Калциевият карбонат е главната съставна част на варовика, мрамора и кредата.
Дорн съветва мравките да бъдат поставени в служба на човечеството и да бъдат използвани в масови мащаби за улавяне на въглеродния диоксид от атмосферата. Този метод ще е по-безопасен, отколкото CO2 да се складира в подземни хранилища.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Накрая, Дорн напомня, че през последните 65 милиона години климатът на планетата е станал значително по-студен. Причините за това не са малко - хидрология, тектоника, промени в характера на растителността. Увеличаването на видовото разнообразие и на мравките по Земята в началото на палеоцена навеждат учените на мисълта, че дейността на насекомите е изиграла важна роля в застудяването на климата на нашата планета през кайнозойската ера.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?