Учените възлагат надежди на изграждането на убежище за арктическите видове в "Последната ледена зона" – регион в Арктика, в който морският лед ще се разтопи последен. Тук всичко - от морски бозайници до микроби - може да се скрие с надеждата да преодолее изменението на климата. Повече подробности са описани в статия в Science News For Students.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Полярните мечки активно се борят със затоплянето в Арктика. Но това не е първият път, когато те преживяват подобна съдба. През 2012 г. ДНК анализът на животински останки е показал, че полярните мечки са били изправени пред изчезване и преди. Това вероятно се е случило през топъл период преди около 130 000 години.
Учените предлагат да се създаде убежище за зависимите от ледовете арктически видове. Предложеното място е част от Арктика, която някои наричат "Последната ледена зона". Тук снежната покривка ще съществува през лятото дори когато планетата стане по-топла - поне още няколко десетилетия.
Компютърен модел, публикуван през септември миналата година, прогнозира, че територията може да запази летния си морски лед за неопределено време - поне ако емисиите на изкопаеми горива не затоплят планетата с повече от 2 градуса по Целзий над нивата отпреди индустриалната революция.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Това е цел, поставена от Парижкото споразумение за климата от 2015 г., но скорошен доклад на ООН сочи, че в съответствие с настоящите ангажименти на правителствата за намаляване на емисиите на парникови газове климатът на Земята ще се затопли с 2,7 градуса по Целзий към 2100 г. Ако това е вярно, то ще сложи край на арктическия морски лед.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Някои учени все още се надяват, че човечеството ще намали емисиите и ще въведе нови технологии за улавяне на въглеродния диоксид и други парникови газове, а "Последната ледена зона" може да спечели време за видовете, които се нуждаят от сняг. Тя ще послужи като убежище за видовете, докато един ден те се върнат в обичайните си местообитания.