Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кристалина Георгиева с предупреждение за глобалното затопляне и конкретни числа

01 ноември 2021, 07:23 часа • 1908 прочитания

Способността на света да предотврати повишаване на температурата на планетата с един и половина градуса по Целзий бързо изчезва, страните трябва да започнат да предприемат значителни и спешни мерки. Това се казва в съобщението на управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, публикувано в блога на МВФ преди изявленията на световните лидери на 26-та конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата ( COP26) в Глазгоу.

Конференцията в Глазгоу се открива официално днес, 1 ноември, но на практика започва работа утре, 2 ноември.

"Нов анализ на МВФ разкрива пропуските в политиките, необходими за постигане на ограничения на емисиите, които причиняват глобалното затопляне", посочи Георгиева. Според изчисленията на фонда, обясни Георгиева, "при непроменена глобална политика емисиите на въглероден диоксид през 2030 г. ще бъдат много по-високи от необходимото", за да се предотврати значително повишаване на температурата на планетата.

Към момента, съгласно Парижкото споразумение за климата, 135 държави поеха ангажименти за съкращаване на вредните емисии, но още няма работещи механизми как да става това. Развитите икономики обещаха 43% намаление на емисиите, развиващите се икономики - 12%, а изостаналите - 6%. Само че според МВФ, за да не прескочим 2 градуса по Целзий увеличение на температурите, трябва намаление от 45%, 30% и 20% съответно. Друг вариант - намаления от 55%, 25% и 15% съответно. И цена от поне 75 долара на тон въглеродни емисии.

Затова МВФ предлага международна минимална цена на въглеродните емисии за малка група големи емитенти. Подобен минимум би бил справедлив, при диференциране на цените за страните на различни нива на икономическо развитие, както и с финансова и технологична помощ за участниците с ниски доходи.

Ако обаче говорим за ограничение на глобалното затопляне до средно 1,5 градуса по Целзий, нещата стават още по-тежки - според МВФ, развитите икономики трябва да намалят вредните емисии със 70%, развитите - с 55%, а изостаналите - с 35%. Другото възможно съотношение е 80%, 50% и 30% спрямо приетите базови нива за 2030 година.

От гледна точка на МВФ, продължи ръководителят на организацията, "изменението на климата представлява сериозна заплаха за макроикономическата и финансова стабилност" на световната общност. "Сега прозорецът от възможности за ограничаване на глобалното затопляне с 1,5 градуса по Целзий бързо се затваря", заяви Георгиева.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес